Start Polish — mix Depresja ma wiele twarzyŚmiech – najlepsze lekarstwoŚwięta Rita z Cascii „wybrała” to...

Depresja ma wiele twarzyŚmiech – najlepsze lekarstwoŚwięta Rita z Cascii „wybrała” to miejsce„Avvenire”: papieże XX wieku święci, bo pozbawieni władzy doczesnejPolecamy

133
0
TEILEN

Kiedy warto zwrócić się po pomoc do specjalisty Czy problemy psychiczne mogą mieć podłoże duchowe Na pytania o depresję odpowiada ks Kamil
Anna Bandura: Jak rozpoznać, że potrzebujemy pomocy specjalisty? Czy przedłużające się stany smutku, czy brak energii życiowej są wystarczającymi powodami, aby pójść do psychologa lub psychoterapeuty?

Ks. Kamil Gołuszka: Jak w przypadku każdego zaburzenia, jedną z najbardziej ryzykownych reakcji jest próba autodiagnozy. Jeżeli wymienione stany się przedłużają i pojawiają się głosy z otoczenia, że nasze zachowanie uległo zmianie – to może być to dla nas sygnałem ostrzegawczym. Warto wybrać się chociaż na konsultację – do psychologa lub psychoterapeuty. To jednak nie oznacza, że musimy dostać diagnozę depresji z koniecznością podjęcia leczenia. Niekiedy depresja jest stanem epizodycznym, np. znana depresja jesienna, kiedy np. występuje spadek ekspozycji na słońce. Najwięcej trudności w temacie wybrania się na diagnozę bierze się z bardzo potocznego rozumienia depresji jako zwykłego smutku czy nawet lenistwa, co sprawia, że czasami wydaje się nam, że sami sobie możemy poradzić z depresją.
Jakie jeszcze inne podłoże może mieć depresja?
Po pierwsze genetyczne, są też czynniki biologiczne, kiedy praca mózgu ulega zmianie w jakimś momencie życia oraz czynniki psychologiczne, które wiążą się bezpośrednio z doświadczeniem silnego stresu, utratą kogoś lub czegoś ważnego, poczuciem bezradności. Ksiądz Krzysztof Grzywocz w jednej z konferencji na temat depresji mówił, że podstawą tej choroby jest żałoba po relacji. Nie tylko wynikająca ze śmierci kogoś bliskiego, ale również utraty jakiejś rzeczywistości (np. pracy), do której byliśmy przywiązani.
W jaki sposób towarzyszyć osobom, które przeżywają takie trudności?
Należy być cierpliwym. Przyjmować uczucia człowieka chorego, bo ma do nich prawo.

Continue reading...