Od stycznia tego roku minister sprawiedliwości Adam Bodnar wyznacza rzeczników „ad hoc“ do przejmowania spraw będących dotychczas w gestii rzecznika dyscyplina…
Krajowa Rada Sadownictwa skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP przepisów dotyczących m.in. tzw. rzeczników dyscyplinarnych „ad hoc” wyznaczanych przez ministra sprawiedliwości. Jednocześnie KRS wniosła do TK o wydanie zabezpieczenia m.in. zakazującego podejmowania czynności rzecznikom „ad hoc”.
Jak zaznaczono we wtorkowej uchwale, Krajowa Rada Sadownictwa skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP przepisów Prawo o ustroju sądów powszechnych i zarządzenia Ministra Sprawiedliwości ws. organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej wraz z wnioskiem o zabezpieczenie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: KRS reaguje na działania Bodnara. Będzie wniosek do TK. Chodzi o uprawnienia w zakresie systemu dyscyplinarnego sędziów
Chodzi – jak określono w komunikacie KSR – m.in. o uprzywilejowanie Ministra Sprawiedliwości wobec innych stron, uczestników postępowań dyscyplinarnych i nadmierną ingerencję organu władzy wykonawczej w funkcjonowanie sądów powszechnych.
Kwestionowany kompleks przepisów to m.in. następujące uprawnienia Ministra Sprawiedliwości: prawo rozpoznawania skarg na działalność Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości; arbitralne prawo powoływania Rzecznika Dyscyplinarnego Ministra Sprawiedliwości o szczególnych uprawnieniach względem innych rzeczników dyscyplinarnych; dedykowane wyłącznie Ministrowi Sprawiedliwości prawo wniesienia sprzeciwu i związanie rzeczników dyscyplinarnych treścią sprzeciwu; prawo żądania przesłania akt postępowania dyscyplinarnego; obowiązek doręczenia Ministrowi Sprawiedliwości w postępowaniu dyscyplinarnym wszystkich pism i decyzji procesowych.
Start
Polish — mix Koniec z samowolą Adama Bodnara? KRS reaguje w sprawie tzw. rzeczników dyscyplinarnych...