Start Polish — mix Renault Ceres czy John Deere 3000? Który ciągnik używany będzie lepszy?

Renault Ceres czy John Deere 3000? Który ciągnik używany będzie lepszy?

103
0
TEILEN

Nie ma lepszego, bo to takie same ciągniki. Być może nie wszyscy wiedzą, że całkiem popularne na polskim rynku ciągniki Renault Ceres były produkowane także w kolorze zielonym pod marką John Deere. Jaka historia się kryje za tą współpracą? I jakie były wersje i modele w obu markach?
Wiele marek produkujących ciągniki ma w swojej historii modele, które pochodziły z innych fabryk, będąc adaptacją traktora z zupełnie innej beczki. Przykładem może być marka John Deere, która na początku lat 90. na rynkach hiszpańskojęzycznych oferowała Zetory pod własną marką. Kilkanaście miesięcy później John Deere, już w całej Europie Zachodniej, zaczął sprzedawać serię 3000, która w całości pochodziła z fabryki Renault w Le Mans. Jak do tego doszło? Przy okazji opowiemy także o narodzinach i wersjach Renault Ceres.
W 1993 r. Renault Agriculture wprowadziło na rynek nowy ciągnik o nazwie Ceres. Dla francuskiej marki był to bardzo ważny model, gdyż całkowicie zmieniał on design Renault i zapowiadał spore zmiany w gamie. Zresztą jak się dobrze przyjrzymy to design z tych lat nadal można odnaleźć w dzisiejszych ciągnikach Claasa, oczywiście przy odpowiednim przymrużeniu oczu. Podkreśleniem ważności modelu była jego nazwa – Ceres. Od tego momentu wszystkie nowe modele otrzymywały imiona z mitologii, takie jak Ares, Atles, Argos. Imię Ceres, w polskiej wersji tłumaczone jako Cerera, w mitologii rzymskiej oznaczała boginię wegetacji i urodzajów, co idealnie wpisywało się w rolniczą narrację.
Od samego początku Ceresy chwalono za dobrą zwrotność, w przypadku napędu na cztery koła kąt skrętu przednich kół wynosił 55 stopni. Przydawało się to do pracy z ładowaczem i w gospodarstwach hodowlanych. Hydraulika została zaadoptowana z poprzednich modeli i opierała się na systemie TractoControl.
Wiele osób narzekało na prostotę podstawowych modeli, w których kokpit był dość prymitywny, a dźwignie zmiany biegów pozostały w tym samym miejscu co poprzednio, tylko zostały elegancko wygięte by mniej przeszkadzały. W modelach X dźwignie zmiany biegów znajdowały się po prawej stronie, co ułatwiało sterowanie ciągnikiem.

Continue reading...