Start Polish — mix Francja bez rządu, Ukraina bez pomocy, posłowie bez immunitetów? 5 tematów, o...

Francja bez rządu, Ukraina bez pomocy, posłowie bez immunitetów? 5 tematów, o których warto dziś wiedzieć

84
0
TEILEN

Francja nie ma rządu; ważą się losy immunitetów posłów PiS; Dorian S. sądzony za zabójstwo Lizy; pomoc USA dla Ukrainy poczeka na Trumpa; najlepsza pogodynka jest z AI.
W środę 4 grudnia wieczorem francuski parlament głosami 331 posłów uchwalił wniosek o wotum nieufności dla rządu Michela Barniera, który sprawował swój urząd od 5 września tego roku. Wotum nieufności to efekt próby przeprowadzenia ustawy budżetowej poza debatą parlamentarną, co dopuszcza francuska konstytucja, jednocześnie otwierając możliwość głosowania nad umocowaniem rządu wprowadzającego ustawy bez poparcia większości parlamentarnej. Zgodnie z przepisami Michel Barnier złoży dymisję na ręce prezydenta Emmanuela Macrona.
Mimo że gabinet Barniera to pierwszy francuski rząd, który otrzymał wotum nieufności od ponad 60 lat, istnieją scenariusze prawne na taką sytuację. Jeśli jeszcze w grudniu uformuje się nowy rząd, może on przed końcem roku złożyć nowy projekt budżetu do procedowania w zwykłym trybie. Gdyby to się nie udało, nowy rząd lub stary rząd funkcjonujący w trybie „spraw bieżących” może złożyć tzw. ustawę specjalną, przedłużającą zapisy budżetu za 2024 r. na okres do uchwalenia nowej ustawy budżetowej. Dopiero gdyby projekt takiej specjalnej ustawy został odrzucony, może dojść do (znanego skądinąd z USA) „zatrzaśnięcia rządu” (government shutdown). To z kolei może stać się podstawą do uruchomienia art. 16 konstytucji, czyli przekazania pełni władzy prezydentowi Republiki – tłumaczy na naszych łamach Agata Czarnacka.
Sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych przychyliła się do wniosku Komendanta Głównego Policji o pozbawienie immunitetu i pociągnięcie do odpowiedzialności prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, a także dwoje innych posłów tej partii: Anity Czerwińskiej i Marka Suskiego.
Posłom zarzuca się m.in. niszczenie wieńców, jakie co miesiąc pod pomnik ofiar tragedii smoleńskiej w proteście przeciw zakłamywaniu historii i „kreowaniu fałszywych bohaterów” przynosi Zbigniew Komosa. 10 października 2023 r. Jarosław Kaczyński – zwykle wyręczany w tej sytuacji przez usłużnych posłów – własnoręcznie zniszczył tabliczkę przytwierdzoną do wieńca Komosy. Jest oskarżony także o naruszenie nietykalności cielesnej aktywisty.
Kaczyński nie stawił się na posiedzeniu komisji, swoje działania usprawiedliwiał ustami swojego pełnomocnika Zbigniewa Boguckiego, także posła PiS: „Nie może być zgody na to, by psychiczne znęcanie się Zbigniewa Komosy nad rodzinami ofiar tragedii zostało pod ochroną organów ścigania.

Continue reading...