Start Polish — mix Berlin zgodził się na reparacje wojenne? Media: Padła kwota

Berlin zgodził się na reparacje wojenne? Media: Padła kwota

121
0
TEILEN

Niemiecki rząd miał zaproponować Polsce wypłatę pieniędzy dla żyjących ofiar II wojny światowej – ustalił Onet. Warszawa nie przystała jednak na takie rozwiązanie. Dlaczego?
Berlin nie spieszy się z decyzjami
Według informacji Onetu rząd Niemiec już rok temu zaproponował Polsce wypłatę 10 tys. euro jednorazowo dla każdej z żyjących ofiar II wojny światowej. Polski rząd miał się jednak nie zgodzić na takie rozwiązanie. Strona polska ma oczekiwać, aby wsparcie było wypłacane corocznie aż do śmierci beneficjenta, co – jak podkreślają rozmówcy portalu – nadal pozostaje bez odpowiedzi ze strony Berlina. Jakub Deka, przewodniczący rady fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, przekazał, że w ostatnich rozmowach pojawiła się też propozycja około 10 tys. zł rocznie, wypłacanych w ratach kwartalnych, półrocznych lub miesięcznych. Na razie nie ma jednak decyzji Niemiec.
REKLAMA
„Kwestia reparacji jest wyjaśniona“
Podczas polsko-niemieckiej konferencji w Berlinie kanclerz Friedrich Merz podkreślił, że stanowisko Niemiec pozostaje niezmienne. – Kwestia reparacji z punktu widzenia politycznego i prawnego jest wyjaśniona – oświadczył. Przypomniał, że Niemcy wcześniej miały przeznaczyć 2 mld euro na pomoc dla ocalałych z nazistowskiego terroru. – Niemcy przyznają się do swojej historycznej odpowiedzialności – dodał w poniedziałek 1 grudnia kanclerz Niemiec.

Zobacz wideo Kowalski o zrzeczeniu się reparacji: Tusk spłaca dług polityczny wobec Niemców
Tusk naciska na Berlin: Pospieszcie się
Premier Donald Tusk odpowiedział na słowa kanclerza.

Continue reading...