159 ochotników do Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło w niedzielę wieczorem, w Rzeszowie przysięgę wojskową. Wojska Obrony Terytorialnej stają się od dziś fundamentem polskiej armii – powiedział w czasie uroczystości w Rzeszowie szef MON Antoni Macierewicz.
159 ochotników do Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło w niedzielę wieczorem, w Rzeszowie przysięgę wojskową. Wojska Obrony Terytorialnej stają się od dziś fundamentem polskiej armii – powiedział w czasie uroczystości w Rzeszowie szef MON Antoni Macierewicz.
To kolejni ochotnicy zaprzysiężeni tego dnia do WOT. Podobne uroczystości, odbyły się kilka godzin wcześniej w Białymstoku i Lublinie. W tych trzech regionach powstały pierwsze brygady WOT. Łącznie tego dnia przysięgę złożyło około 400 ochotników do WOT.
„Armia polska wraz z wami będzie armią niepokonaną, wasz wkład w siłę tej armii, w zdolność jej do odparcia jakiegokolwiek zagrożenia jest nie do przecenienia. Wojska Obrony Terytorialnej z dniem dzisiejszym stają się fundamentem polskiej armii“ – mówił podczas uroczystości zaprzysiężenia na Rynku w Rzeszowie szef MON.
Zaprzysiężeni w Rzeszowie ochotnicy będą służyć w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego. Zwracając się do nowo zaprzysiężonych żołnierzy minister powiedział, że jest „to najwspanialsze imię w historii walki Polski o niepodległość z niemieckim i sowieckim zaborcą“.
„Imię, które trwa i którego siła po dzień dzisiejszy napawa nas dumą i pewnością, że Polska nigdy nie zginie, że ten duch wspaniały, który prowadził go (Cieplińskiego –PAP) do służby Polsce obecny jest wśród was, obecny jest wśród kolejnych pokoleń Polaków, towarzyszy nam i kształtuje młodzież polską, która tak szeroko garnie się dzisiaj do armii“ – mówił Macierewicz zwracając się do żołnierzy.
Nazwał dzisiejszy dzień najszczęśliwszym w czasach niepodległej Rzeczpospolitej, ponieważ pierwsi żołnierze „formowani przez ten przekaz, kształtowani przez tę myśl, których dusza jest zgodna z uczuciami Łukasza Cieplińskiego, złożyli przysięgę“.
„Będą bronili Rzeczpospolitej, będą kształtowali armię polską“ – podkreślił szef MON.
Zaznaczył, że oddziały WOT mają przede wszystkim służyć lokalnej społeczności i tak ją kształtować, „aby żaden wróg nigdy jej nie zagroził“.
Przysięgę złożyli ochotnicy, czyli osoby które wcześniej nie miały kontaktu z wojskiem i nie odbyły zasadniczej służby wojskowej; zakończyli oni właśnie 16-dniowe szkolenie podstawowe.
Na rzeszowskim rynku obecni byli też żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej- rezerwiści. Są to żołnierze, którzy już wcześniej służyli w wojsku, a w ostatnim czasie przeszli szkolenie wyrównawcze.
Jedni i drudzy będą współtworzyć kompanie lekkiej piechoty, które za trzy lata, po kolejnych ćwiczeniach, mają osiągnąć gotowość operacyjną. W ramach modułów kompanijnych mają działać tzw. wspaniałe dwunastki – 12-osobowe sekcje złożone z sześciu żołnierzy OT, którzy służbę w wojsku rozpoczynają od WOT, i z sześciu rezerwistów.
Kolejni ochotnicy, rozpoczynający trzyletnią terytorialną służbę wojskową w 3. Podkarpackiej Brygadzie OT pojawią się w jej jednostkach we wrześniu.
W niedzielnej uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych, Kościoła, parlamentarzyści, rodziny żołnierzy i mieszkańcy regionu.
Wojska Obrony Terytorialnej – jako odrębny, piąty rodzaj sił zbrojnych – zostały powołane z początkiem bieżącego roku. Po trzech miesiącach od tego wydarzenia Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej formalnie przejęło dowodzenie nad trzema pierwszymi brygadami sformowanymi w woj. podlaskim, lubelskim oraz podkarpackim. Trzy kolejne brygady OT są obecnie formowane – dwie w woj. mazowieckim i jedna w woj. warmińsko–mazurskim. W roku 2018 rozpocznie się formowanie siedmiu brygad w centralnej części Polski, a od roku 2019 czterech brygad na zachodzie kraju; w przyszłym roku mają zostać utworzone dowództwa brygad i pierwsze pododdziały w województwach śląskim i wielkopolskim.
Misja WOT to obrona i wspieranie lokalnych społeczności, żołnierze terytorialnej służby wojskowej mają być związani z ludnością i rejonem ewentualnych działań, w którym mają zabezpieczać obywateli i infrastrukturę, odciążając w ten sposób jednostki operacyjne, które będą mogły skupić się na zasadniczych zadaniach obronnych. W czasie pokoju zadaniem wojsk OT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. WOT ma wspierać i uzupełniać działania służb ratowniczych. (PAP)
api/ js/