Start Polish — mix Prof. Glapiński: do końca 2018 roku stopy procentowe bez zmian

Prof. Glapiński: do końca 2018 roku stopy procentowe bez zmian

493
0
TEILEN

Po raz kolejny prof. Adam Glapiński, szef NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej, stwierdził, że jest duże prawdopodobieństwo utrzymania bez zmian stóp procentowych do 2018 roku. Dopiero gdy inflacja będzie zgodna z projekcją, w drug
Na lipcowym posiedzeniu Rada utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej. – Jeśli o mnie chodzi, o mój osobisty pogląd, to myślę że z ogromnym prawdopodobieństwem mogę przewidzieć, że do 2018 roku stopy procentowe nie ulegną zmianie – powiedział prof. Glapiński na konferencji po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.
– To nie znaczy, że nie spodziewam się w Radzie Polityki Pieniężnej głosowania w tej sprawie. Ja będę obstawał przy tym, by do końca 2018 roku stopy nie uległy zmianie – dodał.
Czytaj także:
W uzasadnieniu decyzji RPP podała, że w gospodarce światowej utrwalają się sygnały poprawy koniunktury. W strefie euro dane wskazują na kontynuację ożywienia gospodarczego, wspieranego zarówno przez rosnącą konsumpcję, jak i przyrost inwestycji. W Stanach Zjednoczonych wzrost PKB – po przejściowym obniżeniu się – w II kw. prawdopodobnie przyśpieszył. Z kolei w Chinach bieżące dane wskazują na spowolnienie wzrostu gospodarczego w II kw. Mimo ożywienia globalnej koniunktury inflacja za granicą pozostaje umiarkowana. Przyczynia się do tego wygasanie efektów wcześniejszego wzrostu cen surowców, a także stabilizacja cen ropy naftowej, przy wciąż niskiej wewnętrznej presji inflacyjnej w wielu krajach. Europejski Bank Centralny utrzymuje stopy procentowe na poziomie bliskim zera, w tym stopę depozytową poniżej zera. EBC nadal prowadzi program skupu aktywów finansowych. Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych kontynuuje zacieśnianie polityki pieniężnej, podnosząc stopy procentowe.
– W Polsce miesięczne dane o aktywności gospodarczej sygnalizują utrzymanie się stabilnej dynamiki PKB w II kw. br. Głównym czynnikiem wzrostu pozostaje rosnący popyt konsumpcyjny wspierany przez wzrost zatrudnienia i płac, wypłaty świadczeń oraz bardzo dobre nastroje konsumentów. Jednocześnie dane o produkcji przemysłowej oraz budowlano-montażowej, a także wyprzedzające wskaźniki koniunktury wskazują na kontynuację korzystnych tendencji w sektorze przedsiębiorstw. Wraz z oczekiwanym wzrostem wykorzystania środków UE powinno to wspierać ożywienie inwestycji w kolejnych kwartałach. Roczna dynamika cen konsumpcyjnych utrzymuje się na umiarkowanym poziomie. Jednocześnie inflacja bazowa – mimo stopniowego wzrostu – jest nadal niska – czytamy w komunikacie po posiedzeniu RPP.

Continue reading...