Start Polish — mix Zamieszanie z odwołaniem trzech sędzi SO w Warszawie. Ziobro zdradził, kto za...

Zamieszanie z odwołaniem trzech sędzi SO w Warszawie. Ziobro zdradził, kto za tym stoi

283
0
TEILEN

Decyzję o odwołaniu trzech wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie podjął wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak – powiedział w piątek minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro, pytany o przyczyny tej zmiany. – Poczytaj o najważniejszych wydarzeniach z kraju. Poznaj opinie i komentarze. Weź udział w dyskusji.
We wtorek sędzia Joanna Bitner została powołana przez ministra sprawiedliwości na nowego prezesa SO – dzień po tym, gdy wygasła kadencja poprzedniej prezes. Także we wtorek minister, na podstawie przepisów przejściowych nowej ustawy o sądach, odwołał wiceprezesów SO: Beatę Najjar, Marię Dudziuk i Ewę Malinowską. W środę zaś, na wniosek prezes Bitner, minister powołał na wiceprezesów sędziów: Małgorzatę Iwonę Szymkiewicz-Trelkę, Dariusza Dąbrowskiego i Dariusza Drajewicza.
W piątek dział prasowy SO poinformował, że prezes Bitner nie wnosiła o odwołanie trójki wiceprezesów.
– W tej sprawie decyzję podejmował, oczywiście działając w ramach swojego uprawnienia, pan sędzia, wiceminister Piebiak, wieloletni też działacz Iustitii, który odpowiada za funkcjonowanie sądownictwa i ma na pewno bardzo dobrą wiedzę, co do struktury i potrzeb warszawskiego sądownictwa, bo z tego sądownictwa się wywodzi – powiedział Ziobro .
– Główna przyczyna zmiany wynikała z tego, że skończyła się kadencja aktualnej prezes SO w Warszawie i pojawiła się kandydatura nowej pani prezes i jest rzeczą naturalną, że jeżeli dokonuje się zmiany prezesa to też i stwarza się możliwość, aby doszło do całościowej zmiany całego kierownictwa. Być może była taka potrzeba, ale odsyłam do ministra Piebiaka – dodał.
Ziobro zaznaczył, że wbrew narracji prowadzonej w mediach nie ingeruje w decyzje personalne związane z obsadą poszczególnych sądów, lecz zostawia to „osobie profesjonalnej“, która odpowiada za to w resorcie.
12 sierpnia w życie weszła nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększyła uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Nowelizacja odstąpiła od modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych przez ministra sprawiedliwości po uzyskaniu opinii zgromadzeń ogólnych sądów.
Z kolei przepis przejściowy przewiduje, że prezesi i wiceprezesi sądów „mogą zostać odwołani przez ministra sprawiedliwości, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy“ – bez zachowania wymogów określonych w nowelizacji.

Continue reading...