Start Polish — mix Zasilanie LNG "wyspowych" stref dystrybucyjnych

Zasilanie LNG "wyspowych" stref dystrybucyjnych

227
0
TEILEN

W ramach działalności podstawowej Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o. (PSG), oprócz typowej rozbudowy liniowej sieci gazowej istnieje możliwość alternatywnego dostarczania paliwa gazowego poprzez zastosowanie technologii skroplonego gazu
Podejście to pozwala wyjść naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych klientów, wnioskujących o przyłączenie do sieci gazowej, i skrócić okres oczekiwania na przyłączenie i dostawę gazu ziemnego. Dotyczy to zwłaszcza obszarów urbanistycznych zlokalizowanych z dala od istniejącej infrastruktury gazowej bądź przypadków, w których istnieje duże ryzyko potencjalnych utrudnień w projektowaniu i budowie gazociągów doprowadzających gaz ziemny do tych obszarów (tereny zamknięte, sieć Natura 2000, roszczenia rurowe itd.).
Wykorzystanie LNG w projektach gazyfikacji obszarów zurbanizowanych jest szeroko stosowane zarówno na świecie, jak i w Polsce. Obecnie funkcjonujące w Polsce stacje regazyfikacji LNG oraz instalacje kriogeniczne LNG przedstawiono poglądowo na rys. 1.
Instalacje kriogeniczne w Polsce, pozwalające załadować LNG na cysterny w celu ich dowozu w miejsca docelowe, to:
Ponadto, dostawa gazu skroplonego LNG do Polski realizowana jest również z kierunku Obwodu Kaliningradzkiego z instalacji skraplania oraz z terminalu Maasvlakte w Holandii. Wzrastający rynek dostawców gazu ziemnego w postaci skroplonej wpływa na zróżnicowanie cen paliwa gazowego i wzrost konkurencyjności krajowego rynku gazu.
Łańcuch dostaw gazu ziemnego składa się z segmentów, tj. wydobycia i wytwarzania (upstream), transportu(midstream) oraz dystrybucji gazu (downstream), co schematycznie zaprezentowano na rys. 2.

Continue reading...