Start Polish — mix Ekspansja polskiego górnictwa w rytmie 4.0

Ekspansja polskiego górnictwa w rytmie 4.0

698
0
TEILEN

Przemysł 4.0 śmiało wchodzi do polskiego i światowego górnictwa. Celem wprowadzania najnowszych technologii jest wzrost efektywności, poprawa bezpieczeństwa pracy oraz redukcja kosztów. Wiedzą o tym polscy producenci maszyn i urządzeń dedyk
Kluczem do sukcesu w przemyśle przechodzącym rewolucyjne zmiany nie jest pojedyncze wdrożenie czy innowacyjne rozwiązanie, lecz konsolidacja systemów, układów i… ludzi. Sterowane cyfrowo maszyny wykorzystujące sieć bezprzewodową oraz technologie informacyjne i komunikacyjne współdziałają z sobą i z załogą. Dopiero taka integracja daje przedsiębiorstwom stosującym rozwiązania Przemysłu 4.0 pełną kontrolę nad procesem produkcyjnym. Tego chcą teraz zagraniczni klienci. Wiedzą o tym doskonale w Famurze. Własna myśl techniczna oparta na rozwiniętym dziale badań i rozwoju oraz zespół doświadczonych pracowników to przesłanki pozwalające spółce uczestniczyć w procesie unowocześniania nie tylko polskiego górnictwa. Po przejęciu Kopeksu potencjał Famuru znacznie się zwiększył. W procesie integracji możliwości i doświadczeń obu firm tkwią szanse zdecydowanego przyspieszenia realizacji programu ekspansji Go Global i – w konsekwencji – osiągnięcia w najbliższych pięciu latach poziomu 50 proc. przychodów pochodzących z eksportu. Chodzi o zbudowanie w ramach Grupy Famur dobrze zorganizowanego, w pełni zrestrukturyzowanego podmiotu, który będzie mógł oferować na rynkach zagranicznych kompletne systemy wydobywcze oraz całościową obsługę projektów inwestycyjnych dla przemysłu. Ambicje Famuru predestynują go do grona narodowych championów. Jego oferta ma umożliwić realizację projektów inwestycyjnych w skali globalnej – nie tylko dla branży wydobywczej, ale również przeładunkowej i energetycznej. – Famur to przykład przemyślanej polityki inwestycyjnej. Sprawnie przeprowadzone akwizycje pozwalające poszerzać asortyment i wchodzić na nowe rynki – ocenia prof. z katowickiego Uniwersytetu Ekonomicznego.
Producenci maszyn i technologii dla przemysłu wydobywczego oferują coraz bardziej zaawansowane produkty wykorzystujące najnowsze osiągnięcia w dziedzinie informatyki, automatyki, komunikacji czy robotyki. Famur należy do światowej czołówki producentów maszyn i systemów stosowania. Ma tak złożone produkty, jak system e-kopalnia. To zestaw rozwiązań informatycznych oraz sprzętowych, który odpowiada m.in. za zdalne i lokalne sterowanie pracą maszyn, agregację i transmisję danych, wizualizację, archiwizację, analizę danych wraz z generowaniem szczegółowych raportów oraz integrację z układami innych producentów. Głównym narzędziem dla dozoru jest tu oprogramowanie SCADA, łączące wiele maszyn i autonomicznych układów w spójny system wydobywczy.

Continue reading...