Home Polish — mix 14 z nich ma więcej pieniędzy od Trumpa

14 z nich ma więcej pieniędzy od Trumpa

159
0
SHARE

NewsHubDonald Trump z majątkiem 3,7 miliarda dolarów znajduje się na odległym, 156. miejscu listy najbogatszych Amerykanów według « Forbesa », tuż za… reżyserem Stevenem Spielbergiem. W całym rankingu, co znamienne, ponad 10 proc. miliarderów stanowią imigranci, tak krytykowani przez Trumpa w trakcie kampanii. Aż 14. z nich jest bogatszych od rozpoczynającego właśnie urzędowanie Trumpa.
Inauguracja Donalda Trumpa to ostatni krok na drodze do tego, by oficjalnie został pełnoprawnym prezydentem USA i zastąpił Baracka Obamę. Od 20 stycznia Trump zacznie wcielać w życie swoje pomysły , które mogą znacznie odmienić gospodarkę i wizerunek USA na świecie.
Jednym z najbardziej kontrowersyjnych elementów kampanii Trumpa była krytyka wobec imigrantów , w tym pomysł wybudowania wielkiego muru pomiędzy USA i Meksykiem , który miałby uniemożliwić napływ imigrantów z Ameryki Południowej.
Nie wiadomo jeszcze, na ile Trump na poważnie traktuje te obietnice, ale być może najwięksi w biznesie, w tym jego koledzy z administracji w Białym Domu, uświadomią mu, że imigranci też przynoszą spore profity gospodarce. Ba – niektórzy z nich założyli firmy, które dzisiaj świadczą o potędze Stanów Zjednoczonych. Oto 14 z 42 miliarderów-imigrantów, pochodzących łącznie z 21 krajów, którzy są bogatsi od Donalda Trumpa , za listą  » Forbesa  » : 1. Siergiej Brin – 37,5 mld dol.
Foto: Joi Ito / Flickr
Założyciele Google, od lewej: Siergiej Brin, Larry Page
Zakładał Google razem z Larrym Pagem. Jest Rosjaninem żydowskiego pochodzenia, urodził się w ZSRR. Jego rodzina wyemigrowała do USA w 1979 roku. Cała rodzina Brinów zaaklimatyzowała się w USA: jego ojciec wykłada matematykę na University of Maryland, a matka jest specjalistką od klimatu w NASA. 2. George Soros – 24,9 mld dol.
Foto: Heinrich-Böll-Stiftung / Flickr
Podobnie jak Brin, Soros jest żydowskiego pochodzenia – urodził się na Węgrzech , gdzie mieszkał do 1946 roku, kiedy to uciekł na Zachód. Już w młodości handlował na czarnym rynku walutami w czasie okupacji niemieckiej.
W 1947 roku Soros zamieszkał w Wielkiej Brytanii, gdzie m.in. ukończył London School of Economics. Dziewięć lat później przeniósł się do USA z celem zarobienia pieniędzy, które pozwoliłyby mu realizować się jako filozof. Jak widać, udało się. 3. Len Blavatnik – 18,2 mld dol.
Foto: Araya Diaz / Stringer / Getty Images
Urodzony w 1957 roku w Odessie na Ukrainie , także pochodzenia żydowskiego. Studiował w Moskwie, ale rzucił naukę, by wyjechać wraz z rodziną. Wyemigrowali do USA w 1978 roku, gdzie Blavatnik dalej kształcił się na inżyniera na Uniwersytecie Kolumbii, potem zrobił MBA na Harvardzie. Jego majątek to ok. 19,4 mld dolarów. Blavatnik zdobył obywatelstwo amerykańskie w 1984 roku, dwa lata później założył Acces Industries – holding inwestycyjny, którym zarządza do dziś.
Pieniądze na ten cel zarobił na inwestowaniu w Rosji tuż po upadku ZSRR, ale na największą transakcję życia czekał do 2013 roku – sprzedał wówczas pakiet akcji rosyjskiej spółki paliwowej TNK-BP za 7 mld dolarów. 4. Thomas Peterffy – 12,6 mld dol.
Foto: Brendan Smialowski / Stringer / Getty Images
Pochodzi z Węgier , gdzie urodził się tuż przed końcem II wojny światowej. Imigrantem został w 1965 roku. Na początku swojego pobytu w USA nawet nie mówił po angielsku, ale ukończył studia i został programistą. Potem, w 1977 roku, zaczął inwestować na giełdzie i okazało się, że ma do tego żyłkę. Był jednym z pionierów zastępowania ludzi algorytmami w inwestowaniu. Cały czas prowadzi swoją firmę inwestycyjną Interactive Brokers Group Inc. 5. Twórca SpaceX i prezes Tesli Elon Musk – 11,6 mld dol.
Foto: OnInnovation / CC BY-ND 2.0 / Flickr
Musk nie jest rodowitym Amerykaninem – urodził się w Pretorii w Republice Południowej Afryki. Oprócz amerykańskiego posiada też kanadyjskie obywatelstwo. To właśnie do Kanady wyemigrował w pierwszej kolejności, mając 17 lat. Do USA przeniósł się dopiero w 1992 roku. 6. Medialny magnat Rupert Murdoch – 11,1 mld dol.
Foto: David Shankbone/CC-BY 2.0 / Flickr
Murdoch, jeden z największych biznesmenów w branży mediów, urodził się w Melbourne w Australii w 1931 roku. To tam zaczął tworzyć swoje medialne imperium, do USA z biznesem trafił dopiero w 1973 roku. Nabył wtedy « San Antonio Express », kilka lat później kupił « New York Post ». Zdobył obywatelstwo amerykańskie w 1985 roku, ale bynajmniej nie po to, żeby wyemigrować na stałe, tylko… przejąć stację telewizyjną. Dzięki temu rok później otworzył FBC – Fox Broadcasting Company. 7. Patrick Soon-Shiong – 9,2 mld dol.
Foto: Darren McCollester / Stringer / Getty Images
Tak jak Elon Musk, Soon-Shiong urodził się w RPA. Jego rodzice wyemigrowali wcześniej z Chin przed japońską okupacją w trakcie II wojny światowej. Został chirurgiem światowej sławy i za swoje badania otrzymał nagrodę Amerykańskiego Kolegium Chirurgów, po czym w latach 80. wyjechał do USA, by tam dokształcać się na Uniwersytecie Kalifornii w Los Angeles (UCLA), gdzie potem zresztą wykładał. Biznes jednak Soon-Shiong zrobił na firmach zajmujących się cukrzycą i rakiem w kontekście biotechnologii, które założył w 1991 roku i potem sprzedał. Jego spółka biotechnologiczna NantKwest miała najlepszy debiut giełdowy w tej branży – wyceniono ją wówczas na 2,6 mld dolarów. 8. Jan Koum – 8,8 mld dol.
Foto: David Ramos / Stringer / Getty Images
Urodził się na Ukrainie w 1976 roku , do USA wyjechał z matką w 1992 roku. Koum od początku był pracowity: studiował programowanie i pracował w Ernst & Young. W 1997 roku przyjęło go do siebie Yahoo, a kilkanaście lat później założył WhatsApp, jeden z najpopularniejszych komunikatorów mobilnych. W 2014 roku trafił na listę najbogatszych « Forbesa » z majątkiem wartym 19 mld dolarów. 9. Pierre Omidyar – 8,1 mld dol.
Foto: Brian Harkin / Stringer / Getty Images
Jego rodzina pochodziła z Iranu, urodził się we Francji w 1967 r. Kilka lat później wraz z rodzicami wyemigrował do USA, gdzie jego ojciec dostał pracę jako lekarz na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w Baltimore. Tam od początku interesował się komputerami i kształcił w tym kierunku. Tworzył swoje projekty internetowe, programował. Pewnego wrześniowego dnia, w 1995 roku, uruchomił serwis, bez którego dziś trudno sobie wyobrazić internet – eBay. 10. Micky Arison – 7,2 mld dol.
Foto: Michael Cohen / Stringer / Getty Images
Jako jedyna osoba w tym zestawieniu z pochodzeniem żydowskim, urodził się w Izraelu – w Tel-Awiwie , w 1949 r. Jego rodzina już wtedy jednak była bogata dzięki firmie założonej przez seniora rodziny Teda Arisona – Carnival Corporation. Micky kontynuował dzieło i powiększał firmę, obecnie to potentat na rynku rejsów wycieczkowych statkami.

Continue reading...