Home Polish — mix Będzie uchwała antysmogowa dla woj. mazowieckiego

Będzie uchwała antysmogowa dla woj. mazowieckiego

385
0
SHARE

NewsHubOpracowywana uchwała antysmogowa pozwoli wprowadzić na terenie województwa ograniczenia lub zakazy dotyczące m.in. kotłów ciepłowniczych. – Uchwała antysmogowa powstanie jeszcze w tym roku – zapowiada marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Zauważa jednak, że sam dokument nie rozwiąże problemu. Wskaże m.in. jakie paliwa będą mogły być stosowane, a które zostaną ograniczone. Trwa analiza stanu środowiska w regionie. Do połowy lutego br. samorządy przekażą ankiety dotyczące działań podejmowanych na ich terenie na rzecz ochrony powietrza.
Trwa też pozyskiwanie informacji niezbędnych do przeprowadzenia inwentaryzacji urządzeń grzewczych m.in. wykorzystujących węgiel. W pełnym zdiagnozowaniu sytuacji pomoże ścisła współpraca z instytucjami naukowymi i badawczymi.
– Pilnie potrzebne są rozwiązania systemowe ze strony rządu, dalsze zaangażowanie samorządów, ale i samych mieszkańców. Obawiam się jednak, że plany przejęcia przez rząd wojewódzkich funduszy ochrony środowiska, które do tej pory były ważnym źródłem wsparcia na tego typu inwestycje, mogą zagrozić kontynuacji tych działań – dodaje Adam Struzik.
Wiele mazowieckich samorządów od lat inwestuje w proekologiczne rozwiązania, korzystając z wytycznych zawartych w programach ochrony powietrza przyjętych przez Sejmik Województwa Mazowieckiego. Dokumenty te wyznaczają na Mazowszu kierunki działań ograniczających emisję szkodliwych substancji, czyli m.in. rozbudowę centralnych systemów zaopatrywania w energię cieplną, stosowanie paliw o mniejszej zawartości popiołu, podłączenie do zbiorczej sieci ciepłowniczej odbiorców indywidualnych czy wymianę nieekologicznych pieców. W miastach, w których największym problemem są zanieczyszczenia komunikacyjne, wskazany został rozwój transportu publicznego, tworzenie stref z zakazem ruchu samochodów i kierowanie ruchu tranzytowego poza centra miast oraz budowa systemu parkingów przy dworcach PKP.
– Dane ze stacji pomiarowych Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska pokazują, że największe stężenia pyłu zawieszonego PM 2,5 uśrednione dla tego roku odnotowywane są na stacjach zlokalizowanych pod Warszawą – w Legionowie, Otwocku i Piastowie, ale problem widać również w Siedlcach i samej Warszawie. Analizując dane całoroczne widzimy, że problem pojawia się okresowo we wszystkich strefach województwa mazowieckiego w zależności od warunków atmosferycznych – podkreśla Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami oraz Pozwoleń Zintegrowanych i Wodnoprawnych urzędu marszałkowskiego.

Similarity rank: 1.1
Sentiment rank: 3.4