Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał połączenie dwóch gdańskich muzeów – Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – do czasu prawomocnego rozpoznania zażalenia na decyzję resortu kultury. Zażalenie takie złożyły dyrekcja MIIWŚ i Rzecznik Praw Obywatelskich. Postanowienie WSA wstrzymujące połączenie zapadło w poniedziałek, warszawski WSA poinformował o swojej decyzji na stronie internetowej sądu.
Poniedziałkowe rozstrzygnięcie jest nieprawomocne, a strony mają 7 dni (od dnia doręczenia postanowienia wraz z uzasadnieniem) na złożenie ew. zażalenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Minister podtrzymuje decyzję o połączeniu obu muzeów
WSA zajmował się wnioskiem MIIWŚ i RPO o wstrzymanie wykonania zarządzenia dotyczącego połączenia gdańskich muzeów już po raz drugi. Pierwsza decyzja – również wstrzymująca połączenie placówek – zapadła w listopadzie 2016 r. Na tą decyzję skargę złożył resort kultury i 24 stycznia NSA uwzględnił zażalenie ministra kultury: wskazując niedociągnięcia formalne w decyzji WSA nakazał ponownie zająć się sprawą zażalenia ministerstwa.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego złoży zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wstrzymujące połączenie Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 i poczeka na jego rozpatrzenie przez Naczelny Sąd Administracyjny. Jednocześnie minister podtrzymuje decyzję o połączeniu obu muzeów – podało MKiDN we wtorkowym komunikacie.
« W związku z informacjami o nieprawomocnym postanowieniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oświadcza, że do 31 stycznia, tj. w przeddzień planowanego połączenia gdańskich muzeów, nie doręczono mu odpisu postanowienia, które wstrzymać ma wykonanie zarządzenia o połączeniu. Mimo tak niefortunnego, z punktu widzenia reguł praworządności, trybu działania sądu, który powielił postanowienie wcześniej uchylone, minister informuje, że wstrzymuje wykonanie zarządzenia o połączeniu muzeów. Niezwłocznie złoży również do Naczelnego Sądu Administracyjnego kolejne zażalenie na nieprawomocne postanowienie WSA i będzie oczekiwać na jego rozpatrzenie » – informuje MKiDN.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podtrzymuje zamiar i wolę połączenia gdańskich placówek. « Za takim rozwiązaniem przemawiają względy organizacyjne, finansowe i merytoryczne. Obydwa muzea mają zbliżony profil działalności, a ich połączenie pozwoli zoptymalizować koszty przeznaczane z budżetu państwa na ich funkcjonowanie oraz zwiększyć potencjał rozwojowy, a tym samym wzmocnić ich pozycję na muzealnej mapie Polski i świata » – napisano w komunikacie.
Trzy lata opóźnienia
MKiDN podaje, że Muzeum II Wojny Światowej – inwestycja o wartości 450 mln zł – miało zostać otwarte w 2014 r. i ma już 3 lata opóźnienia. Resort informuje, że przeprowadzona latem 2016 r. kontrola ministerstwa w Muzeum II Wojny Światowej negatywnie oceniła przygotowanie i realizację inwestycji, stwierdzono nieprawidłowości m.in. w nadzorze muzeum nad prowadzonymi pracami budowlanymi. Zwiększenie powierzchni budynku i wystawy stałej jest, zdaniem MKiDN, naruszeniem ustawy o finansach publicznych.
Adamowicz z Karnowskim i tak protestowali
Mimo decyzji WSA wstrzymującej połączenie muzeów, w Gdańsku przed budynkiem MIIWŚ we wtorek wieczorem odbyła się zapowiedziana kilka dni temu manifestacja w obronie placówki. Na pikiecie zorganizowanej przez lokalne struktury KOD zjawiło się (zdaniem policji) około 200 osób, w tym prezydenci: Gdańska – Paweł Adamowicz i Sopotu – Jacek Karnowski oraz przedstawiciele PO i Nowoczesnej.
Na placu przed muzeum ustawiono transparent z napisem « Politycy ręce precz od wystawy. Muzeum jest dla obywateli, nie dla polityków » oraz biało-czerwony szlaban.
« Symbol w postaci tego szlabanu to jest takie jasne powiedzenie: Stop niszczeniu polskiej kultury. Stop niszczeniu polskich placówek kulturalnych » – powiedziała dziennikarzom pomorska posłanka PO Agnieszka Pomaska.
We wrześniu ub.r. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydał rozporządzenie, w myśl którego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (powołane pod koniec 2008 r.) miało zostać połączone z gdańskim Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 powołanym przez resort kultury w grudniu 2015 r.
W opinii dyrektora MIIWŚ Pawła Machcewicza prawdziwym powodem łączenia placówek i – co za tym idzie – powołania nowej, jest chęć zmiany szefostwa MIIWŚ a prawdopodobnie także przygotowanej przez nią, niemal gotowej, wystawy głównej.
PAP