Ekonomiści pozytywnie oceniają uszczelnianie przez rząd systemu podatkowego, gdyż ich zdaniem każda dodatkowa kwota z tego tytułu korzystnie wpłynie na konkurencję i rozwój państwa. Według wicepremiera Mateusza Morawieckiego w 2017 r. system podatkowy uda się uszczelnić na 15-20 mld złotych.
– Działania na rzecz uszczelnienia należy określać w samych superlatywach. Tyle tylko, że nie wiadomo, ile to przyniesie. Wszyscy starają się na całym świecie to uszczelniać (…). Nie wiem, czy panu Mateuszowi Morawieckiemu się to uda(..), ale zadanie jest godne pochwały – mówi główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion Piotr Kuczyński.
Według niego nie ma też możliwości, żeby określić, ile pieniędzy z budżetu wycieka. – Mówi się nawet o 40-50 mld, ale nie wiem, skąd to się bierze. Nie wiadomo, ile rzeczywiście ten ubytek vatowski wynosi – zauważył ekspert. Uszczelnienie podatków. Każda propozycja dobra
Główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek mówiła, że działania mające na celu uszczelnienie systemu podatkowego, w szczególności walkę z szarą strefą, wpływają na kondycję legalnie działających firm. – Trzeba ograniczać nielegalną działalność, która w bardzo negatywny sposób wpływa na konkurencję na rynku i wypycha legalnie działające przedsiębiorstwa. Jeżeli z tytułu uszczelnienia systemu podatkowego wpływać będzie dodatkowe 3-4 mld zł, to należy się z tego cieszyć – podkreśliła.
Prof. Marek A. Dąbrowski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w grudniu chwalił rząd za działania w sferze uszczelniania systemu podatkowego i mówił, że wpływy z VAT-u w 2016 roku o ok. 7 proc. były większe niż w porównywalnym okresie w 2015 roku. Według wicepremiera Mateusza Morawieckiego system podatkowy uda się uszczelnić na 15-20 mld złotych. – Rocznie wyciekało między 20 a 40 mld zł; zatrzymanie tego jest moim podstawowym zadaniem – powiedział we wtorek w Polskim Radiu Szczecin.