W czwartek premier Beata Szydło – w ramach przeglądu resortów – spotkała się z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską i ministrem zdrowia Konstantym Radziwiłłem. Na konferencji prasowej po tym spotkaniu Szydło poinformowała, że w tym roku Rafalska będzie wnioskowała o podwyższenie zasiłku dla osób bezrobotnych do kwoty połowy minimalnego wynagrodzenia. Zapowiedziała też prace nad programem prorodzinnym, który zostanie przyjęty w tym roku i będzie uzupełnieniem programu « Rodzina 500 plus ».
« Jak mówiliśmy z panią minister, będziemy nadal pracować w tym roku nad dwoma programami rządowymi. Pierwszy z nich to program prorodzinny, który został na koniec ubiegłego roku przygotowany przez ministerstwo. On nie został jeszcze w całości przyjęty przez rząd, dlatego że jest to bardzo duże spektrum różnego rodzaju rozwiązań i propozycji » – powiedziała premier.
« Kolejna sprawa na agendzie prac ministerstwa i zespołu międzyresortowego to program +Za życiem+ przyjęty pod koniec ubiegłego roku. I również w tym roku będzie wdrażany, będą przygotowywane projekty ustaw, które na bieżąco będą przedkładane do prac rządowych » – poinformowała Szydło.
Rafalska dodała, że pierwszy pakiet ustaw « Za życiem » będzie obowiązywał od 1 lipca br. « Ogromnie dużo pracy ustawowej będziemy mieli, pracując nad programem +Za życiem+. Szereg rozwiązań i propozycji programowych musi się zamienić w akty prawne » – powiedziała. Jak mówiła, niezwykle ważne są też usługi wspierające i rehabilitacyjne, rozwój sieci środowiskowych domów samopomocy, tworzenie rehabilitacji przy warsztatach terapii zajęciowej, preferencyjne warunki do zakładania miejsc żłobkowych dla dzieci z niepełnosprawnościami.
Na program « Za życiem » w ciągu 5 lat jego realizacji zaplanowano 3,7 mld zł; w 2017 r. – 511 mln zł. Program ma wspierać rodziny w trudnej sytuacji, m.in. wychowujące dzieci z niepełnosprawnościami.
Rafalska podkreśliła, że ma zagwarantowane pełne finasowanie programu 500 plus w 2017 r.; jak dodała, koszt 12 miesięcy prowadzenia programu to 23 mld 166 mln zł, łącznie z obsługą tego zadania przez samorządy.
Jak podkreśliła, dzięki m.in. tym środkom ogólne nakłady z budżetu państwa na politykę rodzinną wzrosły do poziomu 3,66 proc. PKB. « To jest naprawdę spory wzrost. 2,5 pkt. proc. PKB to były nakłady w minionym roku. To jest już powód do mówienia o tym, że jest to wysoki poziom finansowania polityki rodzinnej » – podkreśliła szefowa MRPiPS.