» Premier Theresa May wyjaśniła, że jednym z priorytetów Wielkiej Brytanii jest doprowadzenie do porozumienia ws. praw obywateli Wielkiej Brytanii mieszkających w Unii Europejskiej i obywateli Unii Europejskiej mieszkających tutaj już na wczesnym etapie negocjacji » Londynu z Brukselą ws. wyjścia Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty – podkreślono. Jak dodano, ma to pozwolić « na zapewnienie poczucia stabilności i bezpiecznej przyszłości ».
W komunikacie zaznaczono, że Beata Szydło zgodziła się z May, iż nawiązanie silnych relacji handlowych po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE w ramach « nowej, ambitnej umowy o wolnym handlu » jest « niezwykle istotne ».
« Obie przywódczynie rozmawiały także o potrzebie ciągłej współpracy w zakresie polityki obrony i bezpieczeństwa, a także o planach wysłania brytyjskich żołnierzy do Polski w ramach NATO, co zostało ciepło przyjęte przez premier Szydło » – czytamy w oświadczeniu.
Z kolei według słów rzecznika polskiego rządu Rafała Bochenka , May ze zrozumieniem przyjęła polskie stanowisko ws. zabezpieczenia praw Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii i « dość wyraźnie » powiedziała, że będzie chciała utrzymania dotychczasowych praw.
Wiceszef MSZ Konrad Szymański poinformował PAP, że szefowe rządu zgodziły się w rozmowie, iż kwestia gwarancji praw obywateli 27 krajów członkowskich UE mieszkających na Wyspach powinna zostać załatwiona możliwie szybko. « Pani premier Szydło przedstawiła szczegółowe oczekiwania dotyczące gwarancji praw nabytych Polaków w Wielkiej Brytanii. Obie panie premier zgodziły się, że ta sprawa powinna zostać załatwiona możliwie szybko na zasadach wzajemności » – mówił Szymański.
Według niego z polskiej strony padł bardzo jasny sygnał, że porozumienie musi być precyzyjne i prawnie wiążące w obszarze świadczeń społecznych i dostępności usług publicznych. Szymański poinformował, że w rozmowie poruszono także tematy zobowiązań Londynu wobec unijnego budżetu, przyszłych relacji handlowych oraz ukształtowania współpracy w zakresie bezpieczeństwa.