Zaproszenie dla prezydenta Trumpa przekazał minister w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerski, który od 2 do 4 lutego przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych. Pierwsze forum Trójmorza zainicjowane przez prezydentów Polski i Chorwacji: Andrzeja Dudę i Kolindę Grabar-Kitarović odbyło się w sierpniu ub. roku w Duborowniku w Chorwacji pod hasłem « Wzmacnianie Europy: budowanie połączeń między Północą i Południem ».
Przedstawiciele 12 państw regionu, w tym sześciu prezydentów: Polski, Chorwacji, Węgier Janos Ader, Litwy Dalia Grybauskaite, Słowenii Borut Pahor i Bułgarii Rosen Plewnelijew oraz przedstawiciele w randze ministrów lub wiceministrów z Czech, Rumunii, Słowacji, Austrii, Estonii i Łotwy przyjęli w Dubrowniku wspólną deklarację w sprawie Inicjatywy Trójmorza.
Poparli inicjatywę Trójmorza jako « nieformalną platformę », która ma służyć pozyskiwaniu politycznego wsparcia i podejmowaniu działań na rzecz wspólnych projektów w Europie Środkowej i Wschodniej w sektorach energii, transportu, informatyzacji i gospodarki.
Deklaracja głosi, że połączenie gospodarek i infrastruktury Europy Środkowej i Wschodniej z Północy na Południe jest ważne ze względu na dopełnienie budowy wspólnego europejskiego rynku.
Dzięki poszerzeniu współpracy Europa Środkowa i Wschodnia mają stać się bardziej bezpieczne, konkurencyjne i tym samym przyczynić się do wzmocnienia UE jako całości. Podkreślono, że współpraca w obszarze Adriatyku-Bałtyku-Morza Czarnego w Unii Europejskiej i w szerszej przestrzeni transatlantyckiej musi zostać ożywiona, jednak bez tworzenia struktur równoległych wobec istniejących już mechanizmów współpracy.
« Chyba nie muszę nikogo przekonywać, że kraje regionu Trójmorza to istotna część wspólnoty euroatlantyckiej. Nasze państwa chcą – i mają ku temu potencjał – tę wspólnotę wzbogacać i aktywnie działać na rzecz jej rozwoju » – mówił prezydent Duda podczas ubiegłorocznego forum w Dubrowniku.
Prezydent podkreślał, że dotychczas rozwój dokonywał się przede wszystkim na osi Wschód-Zachód i pomimo niewątpliwego dorobku tego modelu, nie wykorzystuje on w pełni potencjału drzemiącego w krajach leżących między Bałtykiem, Adriatykiem i Morzem Czarnym. Według Dudy zwiększanie spójności pomiędzy państwami przełoży się na podnoszenie poziomu życia społeczeństw i zbliżanie do poziomu najbogatszych krajów Europy Zachodniej.