Home Polish — mix Kaczyński: najpierw państwo, potem własność i rynek

Kaczyński: najpierw państwo, potem własność i rynek

479
0
SHARE

NewsHubPrezes PiS wziął udział w konferencji « Odpowiedzialność przedsiębiorców za Polskę » w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. W konferencji uczestniczył też m.in. wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki i przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów minister Henryk Kowalczyk. Obecni byli też prezesi PKN Orlen – Wojciech Jasiński i PKO Banku Polskiego – Zbigniew Jagiełło oraz wiceprezesi BOŚ Banku – Anna Milewska i PZU – Andrzej Jaworski. Więcej: Jarosław Kaczyński mówił o wolności gospodarczej i czynnikach ją ograniczających. Odniósł się też do tematu głównego konferencji, czyli odpowiedzialności przedsiębiorców. Jak zaznaczył, ma ona dwa poziomy. « Po pierwsze to zdanie sobie sprawy z tego, że istnieje państwo, że istnieją inni, że to wszystko trzeba brać pod w uwagę. Jeżeli ktoś nie jest w stanie prowadzić działalności gospodarczej w takich warunkach, to znaczy, że się po prostu do tego nie nadaje » – powiedział.
Jak dodał, czasem podczas spotkań z przedsiębiorcami słyszał postulaty, które sprowadzały się do tego, by odrzucić te ograniczenia, w tym dotyczące relacji z pracownikami. « Jeżeli ktoś we współczesnej Europie, współczesnej Polsce nie jest w stanie działać efektywnie, jeżeli te ograniczenia nie będą odrzucone, to po prostu powinien zająć się czymś innym – mówił prezes PiS.
Po drugie, mówił Kaczyński, odpowiedzialność przedsiębiorców wiąże się też ze « zobowiązaniami wobec wspólnoty ». « Do państwa należy to, żeby ten rozwój był możliwie sprawiedliwy, by nie prowadził do zbyt wielkich różnic społecznych, by korzyści z niego odczuwały wszystkie większe grupy społeczne, wszyscy, którzy pracują. Natomiast do przedsiębiorców – i to jest ich ogromna odpowiedzialność – należy to wszystko, co jest potrzebne, by ten rozwój następował. A tu mamy dwa problemy » – powiedział Kaczyński.
Pierwszy z nich « to problem skłonności do inwestowania i związanego z tym ryzyka ». « To jest kwestia, która w Polsce stoi, bo skłonność do inwestowania jest niewielka » – powiedział. Druga kwestia to skłonność przedsiębiorców do wprowadzania innowacji, « z którą też jest w tej chwili nie najlepiej ».

Similarity rank: 6.4
Sentiment rank: -0.9