Wcześniej w piątek « Washington Post » napisał, powołując się na prawnika ministerstwa sprawiedliwości Ereza Reuveniego, że cofnięto ponad 100 tys. wiz obywatelom krajów objętych dekretem.
Prawnik zeznawał w procesie wytoczonym rządowi USA przez dwóch Jemeńczyków, którzy 28 stycznia, już w czasie obowiązywania dekretu, przylecieli na podwaszyngtońskie lotnisko Dulles, a tam – jak twierdzą – zostali zmuszeni do oddania legalnych wiz pobytowych i umieszczeni w samolocie lecącym z powrotem do Etiopii.
Reuveni nie był w stanie podać podczas rozprawy, jak wielu posiadaczy wiz odesłano z Dulles do innych krajów na mocy antyimigracyjnego dekretu. Podkreślił, że wszyscy podróżni mający zielone karty byli wpuszczani na terytorium USA.
Zdaniem « Washington Post » wygląda na to, że rząd stara się podchodzić indywidualnie do przypadków ludzi odesłanych w ramach dekretu, oferując im nowe wizy i możliwość przyjazdu do USA w zamian za rezygnację z procesu.
Podpisany w ubiegły piątek dekret prezydenta Donalda Trumpa zawiesza do odwołania przyjmowanie uchodźców z Syrii, a uchodźców z innych krajów – na 120 dni. W tym czasie władze USA mają sprawdzić, z których krajów uchodźcy stanowią najmniejsze ryzyko. Dekret przewiduje też wstrzymanie przez 90 dni wydawania amerykańskich wiz obywatelom krajów muzułmańskich mających problemy z terroryzmem. Dotyczy to obywateli Iraku, Syrii, Iranu, Sudanu, Libii, Somalii i Jemenu.