Home Polish — mix Zarząd województwa ma zgodę na odwołanie dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu

Zarząd województwa ma zgodę na odwołanie dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu

416
0
SHARE

NewsHubWe wtorek po południu marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski spotkał się z radymi klubów, które tworzą koalicję w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
– Odbyło się posiedzenie dwóch klubów tworzących koalicję. Po długiej dyskusji zarząd otrzymał rekomendację o wszczęciu procedury odwołania dyrektora Cezarego Morawskiego z funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu – powiedział Przybylski dziennikarzom po spotkaniu z radnymi.
Marszałek nie powiedział, kiedy odbędzie się zarząd województwa, który formalnie zajmie się odwołaniem Morawskiego. Z informacji PAP wynika, że może to się stać jeszcze w tym tygodniu.
« Jesteśmy już wyczerpani fizycznie i psychicznie »
Przeciwko Cezaremu Morawskiego, od początku sprawowania przez niego funkcji dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu, protestowała część zespołu artystycznego skupiona wokół związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza.
Aktor Tomasz Lulek, przewodniczący Inicjatywy Pracowniczej w Teatrze Polskie we Wrocławiu, powiedział we wtorek dziennikarzom, że jego zdaniem komunikat marszałka jest jasny. – Marszałek otrzymał od swoich radnych i tych, którzy tworzą z nimi koalicję glejt do podjęcia działań. Zarząd województwa mógł to zrobić sam, ale marszałek wolał upewnić się, co na ten temat myślą radni koalicyjni – powiedział Lulek.
Aktor dodał, że konflikt w Teatrze Polskim trwa już pół roku. – Jesteśmy już wyczerpani fizycznie i psychicznie. Mamy nadzieję, że bez Morawskiego da się teatr poskładać, nawet jeśli są w nim podziały. Zrobimy wszystko, by się to udało (…) Mamy deklarację twórców wysokiej rangi, że będą tu pracować, będą pracować, bo lojalność tych ludzi wobec naszego protestu była wielka – mówił Lulek.
Solidarność po stronie Morawskiego
W ostatnim czasie konflikt w Teatrze Polskie przybrał na sile. Inicjatywa Pracownicza zorganizowała protest w Warszawie i we Wrocławiu.
Odwołaniu Morawskiego sprzeciwiają się związkowcy z Solidarności, którzy na przełomie roku zainicjowali referendum w teatrze. Wówczas na pytanie: « czy akceptujesz Cezarego Morawskiego na stanowisku dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu? « , pozytywnie odpowiedziały 102 osoby. Dwie zagłosowały na « nie ». Uprawnionych do głosowania było 170 pracowników Teatru Polskiego. Inicjatywa Pracownicza zbojkotowała to referendum.
Leszek Nowak, szef Solidarności w Teatrze Polskim we Wrocławiu, powiedział, że zgoda na odwołanie Morawskiego „to smutny dzień dla teatru”. – Złamano dwie zasady, nie uszanowano konkursu, w którym został wybrany dyrektor, oraz nie uszanowano referendum pracowników – powiedział Nowak.
« Nie dano mu szansy »
Dodał, że przekonywał on zarząd województwa, by Morawski został do końca sezonu. – Nie dano mu możliwości wykazania się – powiedział. Szef Solidarności zapowiedział również akcje protestacyjne w związku z zamiarem odwołania Morawskiego.
Cezary Morawski został wybrany w konkursie na dyrektora Teatru Polskiego we Wrocławiu pod koniec sierpnia ub. r. Zastąpił na tym stanowisku Krzysztofa Mieszkowskiego, który jest też posłem Nowoczesnej.
Od początku sprawowania urzędu w teatrze trwa protest części zespołu artystycznego skupionej wokół związku zawodowego Inicjatywa Pracownicza oraz części publiczności. Morawskiemu zarzucono brak kompetencji oraz to, że wygrał w « ustawionym » konkursie. Artyści w proteście m.in. wychodzili po spektaklach do publiczności z zaklejonymi ustami. Protest wsparły środowiska artystyczne z Polski i zagranicy.
Pod koniec ub. r. Morawski zwolnił 11 pracowników teatru, w tym aktorów i reżysera, którzy protestowali przeciwko jego kierownictwu. Dyrektor zarzucił im m.in. niesubordynację, działanie na szkodę teatru oraz buntowanie publiczności.
PAP

Similarity rank: 4.3
Sentiment rank: 2.8