« Nie namówi mnie Pani do tego, by w święto Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wyszukiwać czegoś na siłę z tamtych czasów ».
Nie namówi mnie Pani do tego, by w święto Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wyszukiwać czegoś na siłę z tamtych czasów
— powiedział wicepremier Piotr Gliński w rozmowie z tvn24.
Dopytywany o swoją ocenę dotyczącą prawa dotyczącego wycinki drzew, Gliński zwracał uwagę na wtorkową decyzję rządu.
MKiDN: Wicepremier Gliński przeciw wycince drzew MKiDN: Wicepremier Gliński przeciw wycince drzew
Dotyczy to informacji z dnia wczorajszego, ona umknęła trochę mediom. (…) Przyjęliśmy na rządzie ustawę o ochronie zabytków, ale z delegacją do ustawy o ochronie przyrody, że wprowadzamy konieczność uzyskania pozwolenia na wycięcie drzew i krzewów, które są wpisane na listę zabytków. Dotyczy to parków, obszarów pałacowo-parkowych, zieleni, która jest pod ochroną konserwatora zabytków, nawet jeśli to własność prywatna
— ocenił.
Prof. Gliński powiedział, że cała sprawa była „kiksem legislacyjnym”. Pytany, czy to nie kolejny dowód na niedopracowane prawo przez rząd, stwierdził:
Jeżeli jest jakiś pośpiech, to jest wymuszony dwudziestoma kilkoma latami zaniechań.
W programie pojawił się również wątek Żołnierzy Wyklętych. Wywiązał się interesujący dialog:
Werner: Czy to kryształowi bohaterowie?
Gliński: To święto odnosi się do istotnych wyborów w każdej wspólnocie politycznej. Takie wybory odnosiły się po wojnie – niestety, ta nowa Polska nie mogła powstać, bo byliśmy pod okupacją sowiecką. Niestety, część Polaków uczestniczyła w tej okupacji. To byli zdrajcy. (…)
Werner: CNN pisała o nich: „bezsensowny rozlew krwi, nic dobrego. Niektórzy przystępują do walki (…) dla przygody, dla zysku”.
Gliński: Nie namówi mnie Pani do tego, by w święto Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wyszukiwać czegoś na siłę z tamtych czasów. (…) Ludzie, którzy mieli odwagę, którzy wybrali aktywny sposób przeciwstawiania się tej władzy komunistycznej, zasługują na szacunek. Tym bardziej, że później przez długie lata tę pamięć próbowano zagrzebać. To nieludzkie. Mordowano nie tylko ich, ale i pamięć o nich.
svl, tvn24