Z związku 24. godzinnym strajkiem pracowników, włoskie linie lotnicze Alitalia anulowały dziś 60 proc. lotów na trasach krajowych i zagranicznych.
Jak informuje też zarząd, dzięki podjętym środkom zapobiegawczym i pomimo wycofania się z obsługi dużej liczby połączeń, 92 procentom pasażerów zagwarantuje się alternatywne możliwości, aby mogli dolecieć w pożądanym kierunku. Strajk ogłosiły trzy tygodnie temu związki zawodowe w proteście przeciwko planom restrukturyzacji, zakładających wyjście przewoźnika z głębokiego kryzysu.
Zakłada on m.in. redukcję o 2 tys. personelu naziemnego i usług administracyjnych oraz od 20 do 30 proc. stanu pilotów i stewardes.
Związki zawodowe twierdzą, że proponowane środki nie przyczyniają się do rozwiązania kryzysu finansowego Alitalii, która nadal ponosi ogromne straty finansowe (500 mln euro w ub. roku) i nie reguluje należności.
Na jutro zaplanowano rozmowy przedstawicieli zarządu przewoźnika z członkami rządu, których celem jest wypracowanie kompromisu w sprawie sposobu ratowania Alitalii.
Jak ostrzegł minister rozwoju gospodarczego Carlo Kalenda, jeżeli porozumienie nie zostanie osiągnięte przed 13 kwietnia, firma może zmierzać do ogłoszenia upadłości.
Bieżące zagrożenia upadłością Alitalii nie jest pierwsze. Kryzys tego przedsiębiorstwa państwowego rozpoczął się ponad 10 lat temu, a jednym z powodów było udzielenie pomocy publicznej przez rząd.
W 2008 roku spółkę miał przejąć Air France, jednak ówczesny premier Silvio Berlusconi osobiście zapobiegł tej transakcji.
Pomimo tego rok później holding Air France – KLM kupił za 328 mln euro pakiet 25 proc. akcji Alitalia, po ogłoszeniu upadłości. Biorąc pod uwagę dalsze straty włoskiego przewoźnika, konsorcjum to stopniowo zmniejszało udziały w nim, aż do ich całkowitej sprzedaży.
Ostatecznie 49 proc. pakiet akcji kupił w 2014 roku przewoźnik ze ZEA – Etihad Airways. Skarb państwa Włoch ma nadal 51 proc. akcji Alitalia.