Home Polish — mix GPS doprowadza do celu. Od 19 lat Obsługa nawigacji na egzaminie na...

GPS doprowadza do celu. Od 19 lat Obsługa nawigacji na egzaminie na prawo jazdy? Tak powstają systemy nawigacji

299
0
SHARE

Życie z GPS ogłupia – pisze « Rzeczpospolita ». Badania przeprowadzone przez grupę naukowców z University College London (UCL) dowiodły, że używanie nawigacji…
Życie z GPS ogłupia – pisze « Rzeczpospolita ». Badania przeprowadzone przez grupę naukowców z University College London (UCL) dowiodły, że używanie nawigacji przyczynia się do tego, iż tracimy nie tylko orientację w terenie, ale i część neuronów.
Naukowcy z (UCL) postanowili przebadać mózg podczas poruszania się po mieście z wykorzystaniem GPS w wirtualnej przestrzeni » – relacjonuje « Rzeczpospolita ».
Rząd będzie śledzić z satelitów. Na celowniku alkohol, tytoń, paliwa
We wtorek 18 kwietnia wejdą w życie przepisy ustawy o systemie monitorowania dro… zobacz więcej »
« Za pomocą rezonansu magnetycznego obserwowano pracę kory przedczołowej, związanej z podejmowaniem i planowaniem decyzji, a także hipokampu, odpowiadającego m.in. za pamięć i wyobraźnię przestrzenną » – czytamy w artykule.
We wtorek 18 kwietnia wejdą w życie przepisy ustawy o systemie monitorowania dro… zobacz więcej »
Z badań wynika, że mózg uczestników reagował wzmożoną aktywnością na wszystkie sytuacje, gdy należało podjąć decyzję. Natomiast, « gdy kierujący wjeżdżał w ślepą uliczkę, hipokamp +usypiał+, ponieważ nie musiał analizować przestrzeni, ani rozwiązywać dylematów ».
Zdaniem dr. Hugona Spiersa z UCL, który kierował eksperymentem, « hipokamp i kora przedczołowa otrzymują duże wyzwania, gdy dany osobnik doświadcza kłopotów z nawigacją podczas jazdy po mieście ».
Wcześniejsze badania kierowanego przezeń zespołu udowodniły, że hipokamp taksówkarzy się rozrasta, kiedy zapamiętują plan miasta. Ci, którzy używali nawigacji, nie angażowali zasobów poznawczych i nie uczyli się rozkładu ulic.
– Kiedy mamy urządzenie, które mówi nam, jak jechać, te części mózgu po prostu nie reagują na sieć ulic – twierdzi dr Spiers. – Mózg wyłącza swoje zainteresowanie tym, co się dzieje dookoła », a to w ostatecznym rozrachunku nas ogłupia – podsumowuje « Rz ».
Autor: gry / Źródło: PAP
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Continue reading...