Home Polish — mix Komisja Wenecka ma zająć się polską ustawą o prokuraturze

Komisja Wenecka ma zająć się polską ustawą o prokuraturze

375
0
SHARE

Komitet monitoringu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy zwrócił się do Komisji Weneckiej o wydanie opinii na temat nowelizacji ustawy o prokuraturze w Polsce – taka informacja znajduje się na stronie internetowej Komisji, organu doradc
W zamieszczonym tam komunikacie napisano, że chodzi o ostatnio znowelizowaną ustawę. Nowe przepisy o prokuraturze zostały uchwalone w styczniu zeszłego roku.
Komisja Wenecka wydaje opinię po tym, gdy jej delegacja sprawozdawców składa wizytę w kraju członkowskim i na tej podstawie sporządza projekt opinii.
Nie wiadomo jeszcze, kiedy Komisja Wenecka zajmie się ustawą i kiedy wyda opinię. Jej najbliższe posiedzenie plenarne odbędzie się 16 i 17 czerwca; następne – w październiku.
Reforma weszła w życie na początku marca 2016 r. Polegała ona m.in. na połączeniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego, rozłączonych w marcu 2010 r. Nowelizacja zakończyła kadencję ówczesnego szefa prokuratura Andrzeja Seremeta – jego następcą został minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Prokurator generalny uzyskał m.in. prawo bezpośredniego kierowania prokuraturą.
Zmiany krytykował m.in. Seremet, Krajowa Rada Sądownictwa i Prokuratury, I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf. Przeciw ustawom były wszystkie kluby opozycyjne. W kwietniu 2016 r. pięć przepisów Prawa o prokuraturze zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Mówił wówczas, że « ustawa nadała ogromne uprawnienia politykowi, czyli ministrowi sprawiedliwości ».
Kiedy nowe przepisy zaczęły obowiązywać, kilkudziesięciu prokuratorów złożyło lub zapowiedziało złożenie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu za przeniesienie na niższe stanowiska. Uważali, że zostali zdegradowani m.in. bez uzasadnienia i możliwości odwołania się od tych decyzji.
Komisja Wenecka wcześniej zajmowała się zmianami dot. Trybunału Konstytucyjnego; w październiku 2016 roku Komisja oceniła, że lipcowa ustawa o TK « nie spełnia dwóch podstawowych standardów równowagi władzy: niezależności sądownictwa i pozycji TK jako definitywnego arbitra w kwestiach konstytucyjnych ». KW przyznała jednocześnie, że w nowej ustawie dokonano « pewnych poprawek » po tym, gdy w marcu wydała ona swą pierwszą opinię na temat grudniowej noweli ustawy o Trybunale.

Continue reading...