Home Polish — mix Premier: bezpieczeństwo Polski i Polaków to nasz cel i priorytet

Premier: bezpieczeństwo Polski i Polaków to nasz cel i priorytet

241
0
SHARE

Chcemy, żeby poczucie bezpieczeństwa było coraz wyższe; będziemy wszystkie zmiany wprowadzali właśnie w tym kierunku, żeby Polacy w Polsce czuli się bezpiecznie; to jest nasz cel i nasz priorytet – powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło.
– Są służby, które nie wypoczywają, tylko muszą cały czas – nawet w takim okresie – pracować, żeby strzec naszego bezpieczeństwa. Dziś jesteśmy z ministrem (spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem) Błaszczakiem w takim miejscu, w którym cały czas pełniony jest dyżur, pełniona jest służba, żeby gwarantować bezpieczeństwo polskich obywateli – powiedziała szefowa rządu po spotkaniu z funkcjonariuszami Straży Granicznej w Bielsku-Białej.
Podziękowała wszystkim, którzy pełnią dyżur czy służbę i dbają o bezpieczeństwo Polaków. – Chcę złożyć serdeczne podziękowania tym, którzy cały czas pracują po to, byśmy wszyscy mogli spędzać właśnie takie wolne dni, weekendy spokojnie z rodzinami – podkreśliła.
« Chcemy, żeby poczucie bezpieczeństwa było coraz wyższe »
Szydło pogratulowała Błaszczakowi, że od czasu kiedy Prawo i Sprawiedliwość stworzyło rząd, bezpieczeństwo Polski bardzo się poprawiło. – Chcemy, żeby poczucie bezpieczeństwa było coraz wyższe. Będziemy się starali i będziemy wszystkie zmiany wprowadzali właśnie w tym kierunku, żeby Polacy w Polsce czuli się bezpiecznie – mówiła premier. – To jest nasz cel i to jest nasz priorytet – zadeklarowała.
Beata Szydło przypomniała zarazem, że 1 maja mija 13. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. – Dziś trzeba o tym mówić. Jesteśmy państwem członkowskim, które mocno podkreśla sprawę bezpieczeństwa wśród naszych partnerów z UE. (…) Polska jest państwem, które na tle innych krajów europejskich rysuje się jako « oaza bezpieczeństwa ». Tworzymy dobry klimat do tego, by nasi obywatele mieli poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu jesteśmy postrzegani jako kraj bezpieczny, w którym warto inwestować – powiedział.
« Wspieramy naszych partnerów z UE »
Minister SWiA Mariusz Błaszczak zapewnił w Bielsku-Białej, że bezpieczeństwo kraju oraz uszczelnienie granic jest priorytetem rządu. Podkreślił, że może to zostać osiągnięte tylko przez konsekwentną politykę rządu. – I ona taka jest – zaznaczył.
Szef resortu przypomniał, że rząd odtworzył Karpacki Oddział SG oraz przygotował wieloletni program modernizacji służb mundurowych na lata 2017-20. W jego ramach do policji, straży: pożarnej i granicznej oraz BOR trafi w sumie ponad 9 mld zł. Te środki zostaną przeznaczone na inwestycje, zakup nowego sprzętu oraz podwyżki. – Jesteśmy aktywni, jeśli chodzi o wzmocnienie Straży Granicznej – powiedział Błaszczak.
Podkreślił, że polski rząd jest aktywny w zapewnianiu bezpieczeństwa na granicach innych europejskich krajów. – Wspieramy naszych partnerów z UE. Wczoraj do Macedonii wyjechał kontyngent 30 polskich strażników granicznych. Będą pełnili swoją służbę przez miesiąc na granicy macedońsko-greckiej. Chodzi o uszczelnienie granic zewnętrznych UE i zażegnanie kryzysu migracyjnego z jakim boryka się Europa – powiedział.
« Funkcjonujemy jako nowoczesna formacja graniczno-migracyjna »
Komendant bielskiego posterunku Straży Granicznej ppłk Zenon Woźniak przypomniał, że 13 lat temu, gdy Polska wchodziła do UE, jego służba kojarzyła się wyłącznie z kontrolą ruchu granicznego i ochroną tzw. zielonej granicy. – Dziś funkcjonujemy jako nowoczesna formacja graniczno-migracyjna, która realizuje działania kontrolne i zabezpieczające. Zmierzają one przede wszystkim do zwalczania zjawiska nielegalnej migracji. Prowadzimy też m.in. kontrole legalności pobytu cudzoziemców i legalności ich zatrudnienia, przeciwdziałamy zjawisku handlu ludźmi – mówił.
Ppłk Woźniak przypomniał, że funkcjonariusze z Bielska-Białej uczestniczyli w misjach na Węgrzech i w Macedonii. – Zdobywają tam cenne doświadczenie, które mogą wykorzystywać w służbie w kraju – dodał.
Placówka Straży Granicznej w Bielsku-Białej podlega Śląskiemu Oddziałowi Straży Granicznej. Powstała 1 stycznia 2014 r. po likwidacji podobnych punktów w Cieszynie i w Żywcu. Bielscy funkcjonariusze administrują fragmentem granicy z Czechami i Słowacją, od Jastrzębia-Zdroju na Śląsku po gminę Koszarawa na Żywiecczyźnie. Obszar działania obejmuje miasta Bielsko-Biała, Jastrzębie-Zdrój i Żory, a także powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i żywiecki.
PAP

Continue reading...