Sejmowa komisja etyki zwróciła w środę uwagę posłance Krystynie Pawłowicz (PiS) . O jej ukaranie wystąpiła PO, według której w grudniu ub.r. Pawłowicz naruszyła nietykalność cielesną posłanki PO Kingi Gajewskiej-Płochockiej.
Gajewska-Płochocka zarzuciła posłance Pawłowicz, że 16 grudnia na sali plenarnej użyła wobec niej przemocy.
Członek sejmowej komisji etyki Grzegorz Długi (Kukiz’15) , który poinformował PAP, że komisja postanowiła zwrócić uwagę posłance PiS, powiedział, że posłowie doszli do wniosku, że Pawłowicz – mimo tego, iż sytuacja była spowodowana zachowaniem Gajewskiej – « nie powinna się posuwać do wywalczenia swoich praw za pomocą kontaktu fizycznego ».
Dodał, że komisja nie podjęła uchwały ws. zachowania Gajewskiej, jednak oceniła, że m.in. « takie prowokacyjne filmowanie na sali i blokowanie przejścia też nie było na miejscu ». « Wyrażono pewną dezaprobatę dla postawy Gajewskiej » – powiedział Długi.
Pawłowicz, poproszona przez PAP o skomentowanie postanowienia komisji, zaznaczyła, że « nie ma na to słów ». « Uważam, że powinno się zlikwidować komisję etyki. Opozycja ma w niej większość i może karać posłów z partii rządzącej » – powiedziała. W skład komisji wchodzi po jednym przedstawicielu z każdego ugrupowania.
Według posłanki PiS komisja etyki jest « wykorzystywana jako instrument zemsty na PiS ».
Odnosząc się do zarzutów Gajewskiej, Pawłowicz zaznaczyła, że « wszystko było przygotowane ». Jak tłumaczyła, posłanka PO « przyszła z aparatem, filmowała, prowokowała i nie dała przejść ». « Ja ją odsunęłam, ktoś to filmował – widać, że to była ustawka. Jest to bezczelne, ja jej nie popychałam – to jest kłamstwo » – zaznaczyła Pawłowicz.
Kinga Gajewska-Płochocka, relacjonując przebieg wydarzeń z udziałem Pawłowicz, mówiła w styczniu: « Podczas zamieszania wokół mównicy sejmowej stałam 20 minut w jednym miejscu, pani Pawłowicz rozmawiała z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, po czym odwróciła się i mnie przepchnęła. Takie zachowania Pawłowicz, która jest profesorem, posłem na Sejm, nie powinny mieć miejsca ».
Wskazała, że materiał filmowy z tego wydarzenia można obejrzeć na jej koncie internetowym na Facebooku i Twitterze.
Komisja etyki, po rozpatrzeniu sprawy i stwierdzeniu naruszenia przez posła zasad etyki poselskiej, może w drodze uchwały: zwrócić posłowi uwagę, udzielić posłowi upomnienia lub udzielić nagany. Uchwały komisji podaje się do wiadomości publicznej.