USA: Zakaz sprzedaży broni Saudyjczykom odrzucony – Amerykański Senat odrzucił próbę zablokowania umowy o sprzedaży amerykańskiej broni Arabii Saudyjskiej o wartości ogółem 110 miliardów dolarów. Umowę tę podpisał prezydent Trump podczas wizyty w Rijadzie w maju.
Amerykański Senat odrzucił próbę zablokowania umowy o sprzedaży amerykańskiej broni Arabii Saudyjskiej o wartości ogółem 110 miliardów dolarów. Umowę tę podpisał prezydent Trump podczas wizyty w Rijadzie w maju.
Zdjęcie
Lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell / AFP
Projekt ustawy o zakazie sprzedaży Arabii Saudyjskiej niektórych systemów broni, w tym laserowo naprowadzanych na cel rakiet typu powietrze-ziemia o wartości ok. 500 mln dolarów, w transakcji opiewającej ogółem na 110 miliardów dolarów, miał głównie symboliczne znaczenie.
« Arabia Saudyjska doprowadziła do kryzysu humanitarnego podczas prowadzonej przez nią wojny z Jemenem. Finansuje ekstremistów na całym świecie. Jest winna łamania praw człowieka. Trzeba ją natychmiast przestać zbroić » – zaapelował na Twitterze republikański senator Rand Paul, jeden z nielicznych republikanów, który opowiedział się za zablokowaniem sprzedaży niektórych rodzajów broni Saudyjczykom.
Rand i inni przeciwnicy powoływali się m.in. na raport brytyjskiego dziennika « Guardian », który w ubiegłym roku podał, że w wyniku jednej trzeciej ataków saudyjskiego lotnictwa w Jemenie śmierć ponieśli głównie cywile. Władze Arabii Saudyjskiej określiły doniesienia dziennika jako « mocno przesadzone ».
Argumentacja przeciwników sprzedaży niektórych systemów broni Saudyjczykom spotkała się z krytyką kluczowych senatorów. « Nie mogę zrozumieć, dlaczego niektórzy sprzeciwiają się sprzedaży precyzyjnie naprowadzanych rakiet » – powiedział przewodniczący komisji spraw zagranicznych, republikański senator Bob Corker. Corker argumentował, że stosowanie takich rakiet zmniejszy liczbę ofiar wśród ludności cywilnej Jemenu.
Z kolei lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell wskazał, że przyjęcie ustawy o zablokowaniu części transakcji o sprzedaży broni Arabii Saudyjskiej osłabiłoby kluczowego sojusznika Stanów Zjednoczonych na Bliskim Wschodzie. « Arabia Saudyjska – dowodził senator McConnell – równocześnie prowadzi działania przeciwko Państwu Islamskiemu w Iraku i w Syrii oraz próbuje powstrzymać wpływy Iranu w regionie ».
W rezultacie projekt ustawy o zablokowaniu sprzedaży niektórych systemów broni Arabii Saudyjskiej został odrzucony w 100-osobowym Senacie przewagą sześciu głosów. Pięciu senatorów z Partii Demokratycznej złamało dyscyplinę partyjną, głosując przeciwko przyjęciu tej ustawy.
Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)