Home Polish — mix "Sueddeutsche Zeitung" o Polsce: Partia ponad prawem

"Sueddeutsche Zeitung" o Polsce: Partia ponad prawem

298
0
SHARE

Niemiecki « Sueddeutsche Zeitung » zarzuca polskim władzom, że łamią zasadę trójpodziału władz i stawiają partię ponad prawem, dziennik wzywa UE do przeciwstawienia się rządowi w Warszawie, bez względu na skutki.
Komentarz « Partia ponad prawem. System wymiaru sprawiedliwości pada ofiarą żądzy władzy » ukazał się w środowym wydaniu tej opiniotwórczej gazety.
Autor komentarza, szef działu zagranicznego « SZ » Stefan Kornelius, zaznacza na wstępie, że « pełzający upadek » praworządności jest « jedną z największych klęsk naszych czasów ». « Niszczenie wymiaru sprawiedliwości zagraża demokracji bardziej niż wystąpienia populistycznych mówców » – ocenia publicysta.
Kornelius wymienia prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana jako przykład polityka, który « błyskawicznie zlikwidował niezależne sądownictwo », po czym przechodzi do oceny sytuacji w Polsce.
« Szczególnie ponure formy przybiera drylowanie sądownictwa w Polsce. Proces centralizowania i upolityczniania aparatu sprawiedliwości trwa od grudnia 2015 roku i zbliży się do tymczasowego punktu kulminacyjnego, jeżeli parlament zdecyduje o zwolnieniu i powołaniu na nowo sędziów Sądu Najwyższego » – czytamy w « SZ ».
Po « brutalnej ingerencji » w pracę Trybunału Konstytucyjnego i rozwiązaniu niezależnej Krajowej Rady Sądownictwa oznaczałoby to « złamanie trzeciego filaru wymiaru sprawiedliwości » – ocenia Kornelius.
Komentator zwraca uwagę, że rządząca w Polsce partia PiS uzasadnia reformy, wskazując na podobne rozwiązania w innych krajach. « To prawda, także w Niemczech o obsadzie najwyższych stanowisk sędziowskich decyduje komisja sędziowska złożona z posłów. Sędziowie Sądu Najwyższego w USA proponowani są przez prezydenta i wybierani przez polityczną większość » – przyznaje Kornelius.
« Nowy polski system nie wytrzymuje jednak żadnego porównania. Jest bardziej radykalny, bardziej kompleksowy, bardziej scentralizowany i bardziej upolityczniony niż wszystkie inne porównywalne systemy obsadzania stanowisk. Nie uwzględnia regionalnej specyfiki, nie przewiduje kontroli kwalifikacji przez komisję, a przede wszystkim brakuje w nim udziału korporacji zawodowej w decyzjach personalnych » – czytamy na łamach « SZ ».
Zdaniem Korneliusa oznacza to « jaskrawe złamanie zasady trójpodziału władz ». « Podporządkowanie orzecznictwa i aparatu ścigania ministrowi sprawiedliwości umożliwia każdą formę nadużycia, jaką można sobie wyobrazić: od najprostszych sporów pomiędzy sąsiadami o różnych poglądach politycznych do manipulacji wyborczych » – wyjaśnia.
W ocenie « SZ » reformy sądownictwa naruszają podpisany przez Polskę traktat o wstąpieniu do Unii Europejskiej, którego integralną częścią jest praworządność. « Porównywalne systemy prawne są podstawowym warunkiem (istnienia) UE » – podkreśla Kornelius, dodając, że jedność Unii « warunkowana jest szacunkiem dla wspólnego prawa, a nie czołgami czy walutą euro ».
Zdaniem publicysty « SZ » erozja systemu prawnego « uderzy Polaków po kieszeni ». « Kto nie ma bezpieczeństwa prawnego, ten nie inwestuje. Kto jest narażony na polityczną samowolę, ten zachowuje dystans » – pisze Kornelius.
Jak zaznacza, polski rząd « obstaje przy swojej polityce », pomimo licznych ostrzeżeń, pomimo wdrożenia postępowania w sprawie praworządności i jednoznacznych ocen Komisji Weneckiej. « Jeżeli do końca tygodnia (rząd) doprowadzi swoją rewolucję prawną do finiszu, członkowie UE muszą zareagować i to bez względu na ewentualne dodatkowe komplikacje » – pisze Kornelius.
« Oczywiście Węgry nie poprą izolacji Polski, oczywiście niemiecka krytyka może odnieść odwrotny skutek i wzmocni obóz PiS. To wszystko ma jednak mniejszą wagę niż szkody wyrządzane obecnie Unii Europejskiej przez polski rząd. Powinien on odczuć zmasowany polityczny opór » – kończy Kornelius.

Continue reading...