Home Polish — mix Premier: doradzam prezydentowi Francji, żeby zajął się sprawami swojego kraju

Premier: doradzam prezydentowi Francji, żeby zajął się sprawami swojego kraju

311
0
SHARE

Doradzam prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi, żeby zajął się sprawami swojego kraju; o przyszłości Europy nie będzie decydował prezydent Francji, tylko wszyscy członkowie Wspólnoty – powiedziała premier Beata Szydło w piątek dla port
Prezydent Francji Emmanuel Macron ostro skrytykował w piątek polski rząd za odmowę zaostrzenia dyrektywy dotyczącej pracowników delegowanych – pisze AFP. Ten « nowy błąd » Warszawy sprawia, że stawia się ona « na marginesie » Europy w « wielu kwestiach » – powiedział Macron. « Polska nie definiuje dzisiaj przyszłości Europy i nie będzie definiować Europy jutra » – podkreślił Macron na wspólnej konferencji z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem w Warnie.
W wypowiedzi dla portalu wPolityce.pl, premier Szydło podkreśliła, że Polska « jest takim samym członkiem UE, jak Francja ». « Mamy takie same prawa jak Francja i inne kraje członkowskie i będziemy z nich korzystać dla dobra Polski i Polaków. Polska nie jest w konflikcie z żadnym z krajów UE ani z nią samą » – powiedziała szefowa rządu.
« Doradzam panu prezydentowi, aby zajął się sprawami swojego kraju, być może wtedy uda mu się osiągnąć takie same wyniki gospodarcze i taki sam poziom bezpieczeństwa swoich obywateli, jaki gwarantuje Polska. O przyszłości Europy nie będzie decydował prezydent Francji, ani żaden inny przywódca indywidualnie, tylko wszyscy członkowie Wspólnoty » – dodała Szydło.
Premier stwierdziła, że prezydent Francji powinien być bardziej koncyliacyjny i « podpowiedziała mu », żeby « nie rozbijał UE ».
« Być może jego aroganckie wypowiedzi wynikają z braku doświadczenia i obycia politycznego, co ze zrozumieniem odnotowuję, ale oczekuję, iż szybko nadrobi te braki i będzie w przyszłości bardziej powściągliwy » – zaznaczyła Szydło.
Szefowa rządu podkreśliła, że w sprawie pracowników delegowanych, Polska i Europa Środkowa bronią zasad wspólnego rynku. Oceniła również, że Francja poprzez swoje działanie « próbuje demontować jeden z filarów UE ».
W ub. roku Komisja Europejska przedstawiła propozycję nowelizacji dyrektywy z 1996 r. w sprawie delegowania pracowników w UE. Najważniejszą proponowaną zmianą jest wprowadzenie zasady równej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu. Oznacza to, że pracownik wysłany przez pracodawcę tymczasowo do pracy w innym kraju UE miałby zarabiać tyle, co pracownik lokalny za tę samą pracę.

Continue reading...