Home Polish — mix Ziobro w niemieckiej telewizji: Oczekujemy szacunku

Ziobro w niemieckiej telewizji: Oczekujemy szacunku

309
0
SHARE

Ziobro w niemieckiej telewizji: Oczekujemy szacunku – Oczekujemy od UE równego traktowania i wzajemnego szacunku; jesteśmy gotowi rozmawiać z przedstawicielami Unii i pokazywać, że podobne rozwiązania, które proponujemy, funkcjonują w innych krajach UE – powiedział w wywiadzie dla niemieckiej
Oczekujemy od UE równego traktowania i wzajemnego szacunku; jesteśmy gotowi rozmawiać z przedstawicielami Unii i pokazywać, że podobne rozwiązania, które proponujemy, funkcjonują w innych krajach UE – powiedział w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ZDF minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Zdjęcie
Zbigniew Ziobro / STANISLAW KOWALCZUK / East News
Minister, pytany w rozmowie z ZDF o motywy stojące za zaproponowanymi przez polski obóz rządzący reformami wymiaru sprawiedliwości, odwołał się do doświadczenia Niemiec, które – według niego – « są wzorcowym krajem, który rozwiązał problem naleciałości komunistycznego aparatu sprawiedliwości ».
Jak mówił Ziobro, po pięciu latach od zjednoczenia Niemiec « około 70 procent sędziów komunistycznych zostało odsuniętych od wykonywania obowiązków ». Tymczasem w warunkach polskich – dodał – « na wiele tysięcy sędziów komunistycznych, tylko jeden, podkreślam – jeden sędzia został odsunięty z uwagi na służebną działalność wobec aparatu państwa komunistycznego, związaną z wydawaniem wieloletnich wyroków pozbawienia wolności wobec działaczy opozycji », zaś setki sędziów zaangażowanych w tego typu działania nie poniosły « żadnej odpowiedzialności ani dyscyplinarnej, ani karnej, ani też nie zostali odsunięci od zawodu ».
Polityk zwrócił też uwagę, że również Niemcy były krytykowane (przez Radę Europejską) jako państwo, które « w zbyt małym stopniu wprowadziło zasadę samorządności w sądownictwie ». « Ale ja się nie przyłączam do krytyki niemieckiego sądownictwa ze strony Rady Europejskiej, bo polski model skrajnie korporacyjnego systemu sądowniczego pokazuje liczne patologie i sytuacje, w których sędziowie są poza wszelką kontrolą » – zaznaczył.
Jak mówił, to drugi, obok rozliczenia sędziów orzekających w okresie PRL, powód, dla którego Polska chce « wprowadzić elementy demokratycznej kontroli » do procesu powoływania sędziów. « A i tak nie będzie to tak daleko idące, jak w Niemczech, jeśli chodzi o powoływanie sędziów np. w Bawarii czy w Saksonii » – zastrzegł Ziobro.
Jak mówił, w systemie niemieckim « realny wpływ na powoływanie sędziów Sądu Najwyższego » mają federalny minister sprawiedliwości, ministrowie landowi oraz przedstawiciele Bundestagu. Przywołał również m.in. przykład Szwecji, gdzie – według Ziobry – « to rząd powołuje Radę Sądownictwa, która ma decydujący wpływ na to, kto zostanie sędzią », a także Słowacji i Czech, gdzie minister sprawiedliwości powołuje prezesów sądów.
Minister wskazywał jednocześnie, że zaproponowane w Polsce rozwiązania zmierzają do « podwyższenia standardów bezstronności », m.in. poprzez zasadę losowego doboru sędziów do każdej sprawy. « Dotąd prezes sądu mógł wyznaczać sędziów do rozpoznania konkretnej sprawy, co groziło upolitycznieniem albo wywieraniem korupcyjnych wpływów na składy sądzące. My to likwidujemy » – przekonywał Ziobro.
Odnosząc się do zastrzeżeń instytucji europejskich dotyczących zgodności proponowanych zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości z zasadami praworządności, polityk podkreślił, że Polsce zależy na tym, żeby « standardy były identyczne dla każdego z państw Unii Europejskiej », a nie podwójne, « bo to jest hipokryzja ».
« Jesteśmy gotowi rozmawiać z przedstawicielami Unii Europejskiej, przedstawiać argumenty, pokazywać, że podobne rozwiązania, które proponujemy, funkcjonują w innych krajach Unii. Ale oczekujemy równego traktowania i wzajemnego szacunku » – zaznaczył Ziobro.
« Mam nadzieję, że dialog z Komisją Europejską (ws. praworządności – PAP) doprowadzi do wyjaśnienia wszystkich zarzutów i Komisja dojdzie do wniosku, że nam chodzi o niezawisłość, niezależność i wysokie standardy etyczne polskiego sądownictwa » – dodał.

Continue reading...