Какие новшества ждут школьников после реформы образования и почему разгорелся дипломатический скандал с Венгрией, Молдовой и Румынии | СЕГОДНЯ
28 вересня в Україні набув чинності гучний закон « Про освіту ». У чому суть реформи і які проблеми доведеться вирішувати, розібралася « Сегодня ».
РІК ПРАВОК. Проголосувати за реформу середньої освіти планували ще 2016-го, але не склалося. Спочатку профільний парламентський комітет затягнув написання і підготовку до першого читання законопроекту і затвердив фінальну редакцію закону тільки навесні минулого року. Як результат – в першому читанні за законопроект « Про освіту » Верховна Рада проголосувала в жовтні минулого року. З того моменту проект обріс тисячею правок, які нардепи здолали на початку цього вересня, прийнявши закон у другому читанні. В результаті терміни старту реформи зрушили на 2018-й. Через три тижні реформу підписав президент України.
СКАНДАЛ. Незабаром після прийняття реформи розгорівся дипломатичний скандал – закон не сподобався нашим сусідам у Румунії, Молдові та Угорщині. Каменем спотикання стала стаття 7 закону про навчання мовою нацменшин. В уряді цих держав висловили побоювання, що прийняті зміни не дадуть нацменшинам України вчитися рідною мовою, а значить – порушать їх права (реформа передбачає поступове збільшення кількості предметів українською мовою представникам нацменшин. – Авт.). У МОН парирують, заявивши, що закон не порушує Європейську хартію регіональних мов, в якій сказано, що держава повинна забезпечити нацменшинам доступ до вивчення рідних мов без шкоди для вивчення державної.