Названі всі лауреати Нобелівської премії в цьому році
Церемонія нагородження премією відбудеться 10 грудня.
Нагородження Нобелівською премією відбудеться 10 грудня
Нобелівський комітет завершив оголошення лауреатів премії 2017 року. Традиційно, першими стали відомі імена лауреатів по фізіології і медицині, які були названі 2 жовтня, завершився ж Нобелівський тиждень 9 жовтня оголошенням лауреата Нобелівської премії з економіки.
Заслуги кого з учених, громадських діячів і представників мистецтва були відмічені в цьому році – в матеріалі DT. UA.
twitter.com/NobelPrize
Нобелівська премія з фізіології і медицини присуджена Джеффрі Холлу, Майклу Росбашу і Майклу Янгу за « відкриття молекулярного механізму, що контролює циркадні ритми ».
Циркадні ритми (біологічний годинник) – циклічні коливання інтенсивності різних біологічних процесів, пов’язані зі зміною дня і ночі. Період циркадних ритмів близький до 24 годин. Як говориться в повідомленні Нобелівського комітету, Хол, Росбаш і Янг « змогли проникнути всередину біологічного годинника і визначити внутрішні механізми його роботи. Їхні відкриття розкривають те, яким чином рослини, тварини і люди адаптують свої біологічні ритми таким чином, щоб вони синхронізувалися зі змінами на Землі « .
twitter.com/NobelPrize
Лауреатами Нобелівської премії з фізики в цьому році стали Райнер Вайсс, Баррі Бэрриш і Кіп Торн. Премію присуджено « за вирішальний внесок у LIGO детектор і спостереження гравітаційних хвиль ».
Гравітаційні хвилі були виявлені детекторами LIGO, про що було оголошено у лютому 2016 року. Вони були породжені парою чорних дір, що зливаються, чиї маси в 29 і 36 разів перевищували сонячну, на відстані 1,3 мільярда світлових років від Землі. За частки секунди приблизно три сонячних маси перетворилися на гравітаційні хвилі, максимальна потужність випромінювання яких була приблизно в 50 разів більше, ніж від усього видимого Всесвіту.
Гравітаційні хвилі — прямий наслідок рівнянь загальної теорії відносності, запропонованих Альбертом Ейнштейном у 1915 році. Вони описуються рівняннями хвильового типу, їхні рішення відповідають збуренням простору-часу, що рухається зі швидкістю світла. На відміну від електромагнітних хвиль — світла — інтенсивність гравітаційних хвиль на багато порядків менша, тому виявити їх вдалося лише через 100 років з моменту передбачення.
twitter.com/NobelPrize
Нобелівську премію з хімії отримають Жак Дебуші, Хоакін Франк і Річард Хендерсон з формулюванням « за розробку кріолектронної мікроскопії для визначення структури біомолекули в розчині ».
Як говориться в повідомленні Нобелівського комітету, « використовуючи кріоелектронну мікроскопію, дослідники тепер можуть заморозити молекули в момент активності і розглядати їх з атомною роздільною здатністю. Ця технологія перенесла біохімію в нову еру ». Розробка важлива для розвитку всіх напрямів біохімії, зокрема, фармацевтики. Наприклад, кріоелектронна мікроскопія дозволила встановити структуру вірусу Зіка, завдяки чому дослідники змогли почати розробку препаратів для боротьби з ним.
twitter.com/NobelPrize
Лауреатом Нобелівської премії з літератури в цьому році став британський письменник японського походження Кадзуро Ісігуро, який « в романах великої емоційної сили розкрив прірву під нашим ілюзорним відчуттям зв’язку зі світом ».
Ісігуро відомий романами « Залишок дня », « Не відпускай мене » і « Похований велетень ». Він також нагороджений премією « Вітбред » за свій другий роман « Художник хиткого світу » і Букерівською премією за « Залишок дня ». Крім того, « Коли ми були сиротами » і « Не відпускай мене » номінувалися на Букерівську премію.
twitter.com/NobelPrize
Нобелівська премія миру присуджена Міжнародній кампанії з заборони ядерної зброї (ICAN) за « залучення уваги до катастрофічних гуманітарних наслідків будь-якого використання ядерної зброї та її зусилля щодо заборони подібної зброї ».