Home Polish — mix Kreml po stronie Korei Północnej? Ławrow: "Agresywna retoryka USA w potęguje napięcie"

Kreml po stronie Korei Północnej? Ławrow: "Agresywna retoryka USA w potęguje napięcie"

322
0
SHARE

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem.
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył we wtorek w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem, że „agresywna retoryka” Waszyngtonu oraz wzmacnianie militarnej obecności USA potęgują napięcie na Półwyspie Koreańskim.
Jak podało rosyjskie MSZ w zamieszczonym na stronie internetowej oświadczeniu, Ławrow „ponownie podkreślił, że niedopuszczalne jest zwiększanie napięcia wokół Półwyspu Koreańskiego poprzez agresywną retorykę Waszyngtonu w stosunku do Pjongjangu” i wzmacnianie obecności militarnej USA w regionie.
W komunikacie dodano, że podczas rozmowy szefowie dyplomacji zgodzili się, iż próby nuklearne i rakietowe Korei Północnej naruszają rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ławrow i Tillerson podkreślili również konieczność jak najszybszego porzucenia języka sankcji na rzecz negocjacji w celu zażegnania kryzysu.
Wcześniej we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że Rosja może wystąpić w roli mediatora pomiędzy Koreą Płn. i USA, jeśli obie strony wyraziłyby na to zgodę. „Gotowość Rosji do utorowania drogi do deeskalacji jest oczywista” – powiedział Pieskow. Gotowość strony rosyjskiej do ułatwienia procesu negocjacyjnego na linii Waszyngton-Pjongjang podkreślił w poniedziałek również Ławrow.
Podczas wtorkowej rozmowy telefonicznej szefowie dyplomacji Rosji i USA poruszyli też kwestię dalszych kroków mających na celu rozwiązanie konfliktu w Syrii i na wschodzie Ukrainy. „Potwierdzono znaczenie kontynuacji działań dwustronnego kanału konsultacyjnego w ramach uzupełnienia pracy grupy kontaktowej i formatu normandzkiego” – napisano na stronie rosyjskiego MSZ .
Ławrow i Tillerson zgodzili się również, że trzeba „zintensyfikować dialog w sprawie aktualnych problemów w dziedzinie strategicznej stabilności”.
mly/ PAP

Continue reading...