Home Polish — mix Psychiatrzy: Święta Bożego Narodzenia to duży stres

Psychiatrzy: Święta Bożego Narodzenia to duży stres

299
0
SHARE

Kojarzone z radością i spokojem Święta Bożego Narodzenia to dla wielu potężny stres – uważają psychiatrzy i psycholodzy. Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji przy świątecznym stole warto przemyśleć, czego oczekujemy od świąt – radzi konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii. – Aktualności. Najnowsze informacje z dziedziny zdrowie. Sprawdź co nowego w: diety, grypa, alergie, nowotwory.
W 1967 r. amerykańscy psychiatrzy Thomas Holmes i Richard Rahe opracowali listę kilkudziesięciu najpoważniejszych stresorów, którą otwierają śmierć współmałżonka i rozwód, ale na której znalazły się również Święta Bożego Narodzenia. Choć koncepcja dwóch psychiatrów bywała krytykowana, to wciąż jest wykorzystywana w psychologii i psychiatrii.
Jak powiedział konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii prof. Piotr Gałecki, obecność na tej liście Świąt Bożego Narodzenia może w pierwszej chwili dziwić, ale z jego własnej praktyki wynika, że święta są dla wielu osób ogromnym obciążeniem.
– Jedna z pacjentek powiedziała mi kiedyś, że najchętniej położyłaby się na ten czas w szpitalu. Wizytę u niej zapowiedziały bowiem dzieci z wnukami, co oznaczało ogrom pracy i przygotowań, na co ona nie miała ani ochoty, nie czuła się też na siłach temu sprostać – powiedział.
– Ten stres wynika m.in. z rozdźwięku między oczekiwaniami, które sami sobie narzucamy, że te święta mają być cudowne, miłe, tradycyjne i wszyscy mają być zadowoleni, a tym, że na co dzień żyjemy w rzeczywistości, w której spotykają nas nie tylko miłe rzeczy, pozostaje wiele niedomówień, wątpliwości, nieprzyjemnych sytuacji – dodał.
Galeria Przejdź do galerii »
Smacznych, ZDROWYCH ŚWIĄT! Jedz wigilijne potrawy do woli…
…i bez obaw o liczbę kalorii. Raz w roku warto sobie pofolgować, bo tradycyjne potrawy są naprawdę zdrowe. Zobacz, co zyskasz, objadając się rybami, bigosem czy piernikiem.
Jak zaznaczył, aby sprostać temu oczekiwaniu, spędzamy mnóstwo czasu na przygotowaniu tradycyjnych potraw, czy zaciągamy pożyczki, co powoduje frustrację.
– Sugerowałbym, żeby w święta po prostu być sobą. Odpowiedzieć sobie na pytanie, jak ja chciałbym spędzić święta i dążyć do tego. Na początku to może się spotkać z niezrozumieniem, ale z czasem zostanie zaakceptowane przez rodzinę, oszczędzając wszystkim wielu napięć – powiedział prof. Piotr Gałecki.

Continue reading...