Home Polish — mix Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o KRS

Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o KRS

389
0
SHARE

Senat przyjął w piątek wieczorem bez poprawek nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS). Teraz trafi ona do prezydenta Andrzeja Dudy, który złożył jej projekt.
Bezpośrednio przed głosowaniem Jan Rulewski (PO), jako sprawozdawca mniejszości komisji, powiedział, że w atmosferze przedświątecznej « jako klasa polityczna nie zdaliśmy egzaminu ». – Palą się światełka, ale policyjnych suk – dodał, trzymając w ręku maskę z greckiej tragedii. – Złamaliście zasady demokratycznego procesu stanowienia prawa – zwrócił się do PiS. Zarzucił, że negocjacje między PiS a prezydentem przed procedowaniem ustaw o KRS i SN « tchną duchem PRL ». Wspominając stan wojenny, Rulewski mówił, że « niektórzy zaspali » – co spotkało się z upomnieniem ze strony marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. – Nie ustąpimy – zapowiedział Rulewski.
– To jest ustawa fatalna, niekonstytucyjna – mówił zaś Bogdan Borusewicz (PO), który powiedział, że marszałek nie powinien jej poddawać pod głosowanie. Według niego, ustawa umożliwia partii rządzącej przejęcie kontroli nad sądami. – Weto prezydenckie było zabiegiem pozornym (…), bo ta ustawa ma te same wady, które miała ustawa zawetowana – dodał. Zarzucił, że o głosowaniach senatorzy dowiedzieli się na kilkanaście minut przedtem.
Replikując, marszałek Karczewski odpowiadał, że wszyscy senatorowie wiele razy byli informowani, że głosowanie nastąpi po wyczerpaniu porządku obrad.
Sejm uchwalił ustawę w zeszły piątek. Przepisy o KRS – oraz nowa ustawa o SN – zostały przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę i złożone w Sejmie w końcu września br. W lipcu prezydent zawetował poprzednie nowe przepisy o SN i KRS, wytykając im m.in. częściową niekonstytucyjność.
Teraz nowela trafi do prezydenta, który może ją podpisać, zawetować lub zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego (po jej podpisaniu lub przed). Rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński mówił wcześniej w piątek, że wszystkie najważniejsze postulaty prezydenta Dudy ws. KRS i SN pozostały w ustawach. Zaznaczył, że « na dziś » prezydent nie widzi przesłanek do wetowania ustaw.
Kilkanaście poprawek do nowelizacji zgłosili senatorowie PO i niezrzeszeni; komisja wniosła o przyjęcie jej bez poprawek. Senat debatował nad tymi przepisami przez kilkanaście godzin od wtorkowego popołudnia do wieczoru w środę. Ustawę popierali senatorowie PiS, przeciwko wypowiadali się senatorowie PO, którzy wskazywali, że w ich ocenie ustawa jest niekonstytucyjna.

Continue reading...