Home Polish — mix Zygmunt Kosmała, były prezes Bumechu, o górniczym zapleczu, węglu i walce ze...

Zygmunt Kosmała, były prezes Bumechu, o górniczym zapleczu, węglu i walce ze smogiem

308
0
SHARE

Firmy z zaplecza górnictwa nie są w stanie skutecznie zaspokajać wszystkich potrzeb. Jeszcze gorzej wygląda to w zakresie wykonywania robót górniczych, w tym drążeniowych. Zadań do wykonania jest mnóstwo, a nie ma tego komu przerobić. Są pr
– Przede wszystkim potrzebna jest czytelna i długofalowa strategia dla energetyki. Różnego rodzaju działania doraźne w górnictwie mogą dawać efekt, ale ważne, by była strategia długofalowa obejmująca przedsięwzięcia, które będą miały być realizowane w energetyce i powiązanym z nią górnictwie. Wówczas można będzie zaplanować konkretne działania, w tym inwestycje w górnictwie. Należy je poprzedzić wnikliwymi analizami.
Chodzi o to, czy rzeczywiście będziemy opierać energetykę na węglu, czy to głównie hasła. U nas trzeba określić, ile zainwestować w energetykę w poszczególnych obszarach, a to będzie się także wiązało z realizacją określonych przedsięwzięć w górnictwie. Szczególnie w sytuacji, kiedy ma następować zanik węgla brunatnego w miksie energetycznym.
– Dużo lepszy od poprzednich lat. To objawiło się w bogactwie zamówień.
Jednak te firmy z zaplecza górnictwa nie są w stanie skutecznie zaspokajać wszystkich potrzeb. Jeszcze gorzej wygląda to w zakresie wykonywania robót górniczych, w tym drążeniowych.
Zadań do wykonania jest mnóstwo, a nie ma tego komu przerobić. Są problemy kadrowe w kopalniach oraz w spółkach z górniczego zaplecza.
Potrzebne jest ożywienie na górniczym zapleczu na kolejne lata. Jednak do tego potrzebna jest jasna i czytelna perspektywa przynajmniej na dziesięć kolejnych lat.
Czytaj też:
– Za wcześnie, by móc to oceniać. Na razie są deklaracje, że węgiel jest ważny i chcemy go wydobywać.
Natomiast trzeba między innymi określić, czym będzie zastępowany w dłuższym czasie węgiel brunatny.
Mówi się także o tym, że może będziemy budować elektrownię jądrową. Trzeba podjąć konkretne decyzje i na coś się zdecydować. Bez długofalowej strategii będzie nadal trwała improwizacja.
Podobnie jest w zakresie walki ze smogiem. Tu również potrzebne są fundamentalne decyzje, czy na przykład będziemy chcieli przebudować systemy grzewcze miast. Bez tych kluczowych decyzji środki na ochronę środowiska, w tym na walkę ze smogiem, będą szły na doraźne rozwiązania.
Do wielu ważnych kwestii podchodzi się, jak dotąd, hasłowo. A potrzebna jest konkretna strategia objęta programem rządowym.

Continue reading...