Home Polish — mix Nowela ustawy o działach administracji rządowej do podpisu prezydenta

Nowela ustawy o działach administracji rządowej do podpisu prezydenta

314
0
SHARE

Premier będzie nadzorował politykę mieszkaniową państwa, w tym Mieszkanie plus, a sprawy związane z estetyką przestrzeni publicznej przejdą do kompetencji ministra kultury i dziedzictwa narodowego – zakłada uchwalona przez Senat bez poprawe
W czwartek w Senacie za uchwaleniem noweli głosowało 58 senatorów, przeciw było 24. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
Wskazał, że program Mieszkanie plus jest « warunkiem pomyślnego rozwoju społeczno-gospodarczego, stąd prezes Rady Ministrów przykłada do niego tak duże znaczenie ».
Dodał, że reszta działań operacyjnych związanych z budownictwem, planowaniem i zagospodarowaniem przestrzennym oraz mieszkalnictwem leży w kompetencjach Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.
Wskazał, że równie « istotną potrzebą społeczną jest dbałość o ład i estetykę przestrzeni publicznej ». – W dotychczasowym stanie prawnym estetyka przestrzeni publicznej nie była wymieniona w ustawie o działach administracji rządowej, co powodowało niejasność, co do właściwości ministrów w tym obszarze » – kontynuował.
– Istnieje potrzeba intensyfikacji działań ukierunkowanych na dbałość o estetykę przestrzeni w ścisłej koordynacji z pozostałymi elementami polityki kulturalnej państwa. Będzie to stanowić jeden z elementów szerszego celu, jakim jest ochrona krajobrazu – wyjaśnił Dworczyk.
Powiedział, że w tym celu w nowelizacji proponuje się, by kształtowanie estetyki przestrzeni publicznej w zakresie architektury, urbanistyki i planowania przestrzennego weszło w kompetencje ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Dworczyk zadeklarował, że w związku z tą nowelizacją « absolutnie nie będzie żadnych nowych sekretarzy stanu, czy podsekretarzy stanu ».
Podczas prac w Senacie senator Piotr Florek (PO) zgłosił do ustawy poprawkę, by nie nadawać ministrowi kultury i dziedzictwa narodowego nadzoru nad estetyką przestrzeni publicznej. Poprawka ta została odrzucona.
Proponuje się, by przepisy weszły w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia. Teraz znowelizowana ustawa trafi do prezydenta.

Continue reading...