Home Polish — mix Premier Mateusz Morawiecki udaje się z oficjalną wizytą do Berlina – RadioMaryja.pl

Premier Mateusz Morawiecki udaje się z oficjalną wizytą do Berlina – RadioMaryja.pl

454
0
SHARE

Współpraca polityczna i gospodarcza, przyszłość Unii Europejskiej, kwestia przyszłego budżetu unijnego oraz polityka migracyjna mają być głównymi tematami dzisiejszego spotkania w Berlinie premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
Współpraca polityczna i gospodarcza, przyszłość Unii Europejskiej, kwestia przyszłego budżetu unijnego oraz polityka migracyjna mają być głównymi tematami dzisiejszego spotkania w Berlinie premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska w rozmowie z PAP i IAR podkreśliła, że będzie to ważna wizyta i równocześnie jej moment jest ważny ze względu na to, że końca dobiegają negocjacje dotyczące nowego rządu kanclerz Merkel.
Zaznaczyła, że podczas spotkania szef polskiego rządu nie będzie unikał tematów trudnych, takich jak bezpieczeństwo energetyczne Polski.
W niedawnej rozmowie z PAP premier Mateusz Morawiecki zapowiadał, że jego wizyta w Niemczech ma wzmocnić potencjał współpracy politycznej i gospodarczej. Wyraził jednocześnie ocenę, że relacje polsko-niemieckie mogą układać się jeszcze lepiej niż do tej pory.
Premier poinformował, że podczas piątkowej wizyty w Berlinie „z dużą dozą prawdopodobieństwa” poruszy w rozmowie z kanclerz Merkel temat pomocy dla uchodźców. Jak podkreślił, Polska i Niemcy mają inne spojrzenie m.in. na kwestię obowiązkowych kwot uchodźców.
Rzecznik rządu pytana czy podczas piątkowego spotkania szefów rządów Polski i Niemiec pojawi się temat nowelizacji ustawy o IPN, odparła: „Jeżeli ten temat będzie wywołany, to z pewnością”.
Joanna Kopcińska powiedziała, że nowelizacja ustawy o IPN wzbudziła wiele emocji, ale „jednego jesteśmy pewni – w żaden sposób te zapisy nie ograniczają wolności słowa, czy możliwości przeprowadzenia badań naukowych czy działalności artystycznej”.
Zwróciła jednocześnie uwagę, że prezydent Andrzej Duda podpisał tę ustawę, a następnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego.
W ubiegłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o IPN i zapowiedział skierowanie jej do TK; w czwartek Kancelaria Prezydenta poinformowała o skierowaniu noweli w trybie kontroli następczej do Trybunału.
Nowelizacja wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne, będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.
Nowela wywołała krytykę m.in. ze strony Izraela, USA i Ukrainy. Zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki.
Kanclerz Merkel w podcaście zamieszczonym w sobotę na jej stronie internetowej powiedziała: „Żeby nie mieszać się w sprawy polskiego ustawodawstwa, jako kanclerz Niemiec chcę tylko powiedzieć, że jako Niemcy ponosimy odpowiedzialność za wydarzenia, do których doszło podczas Holokaustu, podczas Szoah, za czasów narodowego socjalizmu”.
Jak podkreśliła kanclerz Niemiec, „tylko na takiej podstawie możemy kształtować dobrą i wspólną przyszłość z Polską, ale też z całą Europą i światem”.
Natomiast 3 lutego szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel w wydanym oświadczeniu zapewnił, że Polska może być pewna, iż Niemcy biorą na siebie pełną odpowiedzialność za Holokaust i będą potępiać takie zafałszowania historii jak sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne”. Odnosząc się do dyskusji wokół ustawy o IPN, podkreślił, że tylko „staranna ocena własnej historii może przynieść pojednanie”.
PAP/RIRM

Continue reading...