Home Polish — mix Prezes Małgorzata Gersdorf niechętnie żegna się ze swoim stanowiskiem! „Prawie pewne, że...

Prezes Małgorzata Gersdorf niechętnie żegna się ze swoim stanowiskiem! „Prawie pewne, że to ostatnie takie Zgromadzenie Sędziów SN”

239
0
SHARE

« Dziś nie pozostaje nam nic innego jak czynić swoją powinność i złożyć sprawozdanie z działalności SN za rok 2017 »
Łabędzi śpiew Małgorzaty Gersdorf I Prezes Sądu Najwyższego, która z Dorocznego Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN zrobiła dziś swoistą stypę. W wypowiedziach prezes zabrzmiały więc nuty kombatanckie, czy wręcz martyrologiczne! Zbliża się bowiem 3 kwietnia, czyli dzień, w którym ma wejść w życie – uchwalona 8 grudnia zeszłego roku – nowa ustawa o SN. Małgorzata Gersdorf może stracić swoje stanowisko w ciągu 3 miesięcy od momentu rozpoczęcia obowiązywania ustawy.
CZYTAJ TAK ŻE: Gersdorf najważniejsze zostawiła na koniec? „Na ostatnim posiedzeniu mają zostać podjęte najostrzejsze w treści uchwały”
Jest prawie pewne, że jest to ostatnie takie zgromadzenie. Wejście w życie nowej ustawy o SN doprowadzi do niekonstytucyjnego ukształtowania ustroju SN
– powiedziała I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów SN.
Kolejne Zgromadzenie Sędziów SN będzie już inne, będzie ono odbywało się już w innym składzie. Dziś nie pozostaje nam nic innego jak czynić swoją powinność i złożyć sprawozdanie z działalności SN za rok 2017.
– dodała.
CZYTAJ RÓ WNIE Ż: NASZ WYWIAD. Piotrowicz o żądaniach Gersdorf: „I Prezes SN nie ma takich uprawnień, ażeby kontrolować wybory dokonywane przez parlament”
Pani prezes nie byłaby sobą, gdyby w swoim przemówieniu nie zawarła swoich pretensji.
Warunki, w jakich funkcjonował SN w okresie sprawozdawczym, istotnie różniły się od tych, jakie występowały w latach poprzednich. Wynika to faktu, że w 2017 r. rozpoczęły się intensywne i niekonsultowane ze środowiskiem sędziowskim prace nad zmianą ustawy o SN. Ich efektem było spowolnienie w działalności orzeczniczej. Nie było to jednak wynikiem zaniedbań ze strony Sądu Najwyższego”.
– mówiła Gersdorf, cytując wnioski „Informacji o działalności SN w roku 2017”, która jest przedstawiana podczas Zgromadzenia.
Jednym z największych „osiągnięć” pani prezes i jej ekipy w Sądzie Najwyższym jest jednak maksymalne upolitycznienie SN. Prezes i inni sędziowie angażowali się w walkę z rządem Prawa i Sprawiedliwości, uczestniczyli w politycznych pikietach i twardo walczyli o przywileje kasty sędziowskiej. Orzeczenia w sprawach dyscyplinarnych także budziły wiele kontrowersji. Oto „dorobek” pani Gersdorf i jej środowiska.
CZYTAJ TAK ŻE: Agonalne gesty i apele KRS Gersdorf i Żurka
3 kwietnia ma wejść w życie – uchwalona 8 grudnia zeszłego roku – nowa ustawa o SN. Wprowadza ona m.in. możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów. W SN powstaną dwie nowe izby – Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna – z udziałem ławników wybieranych przez Senat. Ustawa przewiduje też m.in. przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta RP (dziś ten wiek to 70 lat). W trzy miesiące od wejścia ustawy w życie, w stan spoczynku przechodzą z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia (wiek ten ukończyła już I prezes SN Małgorzata Gersdorf) – chyba że prezydent zgodziłby się na ich wniosek o przedłużenie.
WB, PAP

Continue reading...