Home Polish — mix Kraje muzułmańskie potępiają przeniesienie ambasady USA w Izraelu do Jerozolimy

Kraje muzułmańskie potępiają przeniesienie ambasady USA w Izraelu do Jerozolimy

376
0
SHARE

Państwa muzułmańskie potępiły w poniedziałek przeniesienie ambasady Stanów Zjednoczonych w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy oraz masakrę protestujących Palestyńczyków przez izraelskie siły zbrojne w Strefie Gazy.
Premier Libanu Saad Hariri oświadczył, że decyzja USA spowoduje, iż « wszystkie drogi do pokoju w regionie staną się ślepymi zaułkami ». W jego ocenie zwiększy ona również « przemoc i radykalizm ». « Zapewniamy o naszej całkowitej solidarności z braćmi Palestyńczykami w ich uprawnionej walce » – dodał szef rządu w Bejrucie.
Z kolei egipskie MSZ potępiło w komunikacie « użycie siły przeciwko pokojowym demonstracjom » w Gazie. Ostrzegło przed « negatywnymi następstwami tak poważnej eskalacji ». Jak zaznaczyło jednak agencja AP, oświadczenie resortu spraw zagranicznych w Kairze nie odniosło się do przeniesienia ambasady USA w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy.
« Izraelski reżim morduje licznych Palestyńczyków z zimną krwią podczas ich protestów w największym na świecie więzieniu pod gołym niebem – napisał na Twitterze szef irańskiej dyplomacji Mohammad Dżawad Zarif, odnosząc sie do starć w Strefie Gazy. Nazwał ceremonię przeniesienia ambasady krokiem, który ma « odwrócić uwagę » i ocenił, że poniedziałek to « dzień wielkiego wstydu ».
Syria « jak najmocniej potępia brutalną masakrę » w Strefie Gazy – przekazała państwowa agencja SANA z Damaszku. Jak oceniła, izraelskie wojsko strzela do « nieuzbrojonych cywilów, którzy korzystają ze swojego prawa do bronienia wolności i niepodległości (…) ». O « staniu razem z Palestyńczykami, by przywrócić im ich uzasadnione prawa » zapewniła również Arabia Saudyjska – czytamy na portalu telewizji Al-Arabija.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył z kolei, że USA utraciło swoją rolę « kluczowego pośrednika w rozmowach dotyczących spraw na Bliskim Wschodzie ». « USA wybrało bycie częścią problemu, a nie rozwiązania (…) » – powiedział podczas przemówienia w brytyjskim think tanku Chatham House.
W podobnym tonie wypowiedział się turecki premier Binali Yildirim. W jego ocenie « amerykańska administracja niestety arogancko stoi przy izraelskiej, która zabija cywilów i uczestniczy w zbrodniach przeciwko ludzkości ».
Słowa potępienia wystosowała również Organizacja Współpracy Islamskiej, która oświadczyła, iż « głęboko odrzuca » decyzję Białego Domu o przeniesieniu ambasady będącą « obrazą wobec międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa ». Ta międzynarodowa organizacja muzułmańska przekazała w komunikacie, że uznaje decyzję władz USA za nielegalny « atak na historyczne, uprawnione, naturalne i narodowe prawa Palestyńczyków ».
Śmierć Palestyńczyków protestujących przeciwko przeniesieniu ambasady USA w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy powinna być ostrzeżeniem dla innych państw, które rozważają podobny ruch – oznajmił sekretarz generalny Ligi Państw Arabskich Ahmed Abul-Gheit. Jak ocenił, otwarcie placówki to krok, z którego « konsekwencji amerykańska administracja nie zdaje sobie sprawy (…) ». Wieczorem w sprawie starć w Gazie odbędzie się specjalne posiedzenie Ligi Państw Arabskich.
Z kolei Kuwejt złożył wniosek o zwołanie we wtorek posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczącego sytuacji na granicy Strefy Gazy i Izraela – podał Reuters, powołując się na źródła dyplomatyczne. Kuwejt, podobnie jak Polska, jest obecnie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa.
Co najmniej 52 Palestyńczyków zginęło, a ponad 2400 zostało rannych w poniedziałek w starciach z izraelskimi siłami w Strefie Gazy na granicy z Izraelem, gdzie trwają protesty przeciwko przeniesieniu ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy. Dane te przekazał palestyński resort zdrowia. Według niego 1204 osoby zostały postrzelone, a ok. 1200 doznało innych obrażeń, w tym w wyniku kontaktu z gazem łzawiącym; 116 rannych jest w stanie ciężkim lub krytycznym.
Siły zbrojne Izraela poinformowały, że użyły lotnictwa oraz czołgów przeciwko obiektom Hamasu w Strefie Gazy, gdy grupy jego bojowników otworzyły ogień i usiłowały rozmieścić wzdłuż granicy z Izraelem ładunki wybuchowe.
Stany Zjednoczone przeniosły w poniedziałek oficjalnie swoją ambasadę w Izraelu z Tel Awiwu do Jerozolimy. Społeczność międzynarodowa nie uznaje Jerozolimy za stolicę Izraela; prawie 90 ambasad mieści się w Tel Awiwie. Izrael kontroluje Jerozolimę od 1967 roku, gdy w trakcie wojny sześciodniowej zajął wschodnią część miasta. W Jerozolimie znajduje się wiele izraelskich budynków rządowych, w tym parlament i Sąd Najwyższy.

Continue reading...