Sejm przegłosował w czwartek nowelizację przepisów dotyczących pracowniczych programów emerytalnych. Mają dostosować polskie prawo do unijnej dyrektywy.
Za nowelizacją ustawy głosowało 436 posłów, 3 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. Termin na dostosowanie polskich przepisów do dyrektywy mija 21 maja.
Wcześniej rządowy projekt zmian w ustawie o pracowniczych programach emerytalnych pozytywnie zaopiniowała sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny.
« Dyrektywa ta określa przepisy mające na celu ułatwienie korzystania z prawa do swobodnego przemieszczania się pracowników między państwami członkowskimi Unii Europejskiej poprzez ograniczenie przeszkód wynikających z niektórych zasad dotyczących dodatkowych programów emerytalnych związanych ze stosunkiem pracy » – napisano w uzasadnieniu projektu.
Na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki zwracał uwagę, że projekt « ma charakter techniczny ». Przypomniał, że 21 maja mija termin dostosowania polskich przepisów do dyrektywy. « Stąd też dość pilną sprawą jest uchwalenie nowelizacji » – podkreślił.
Ustawa określa na trzy lata maksymalny okres zatrudnienia, który powinien poprzedzać przystąpienie do pracowniczego programu emerytalnego. Ponadto określa m.in. « obowiązki informacyjne pracodawców względem uczestników programu, byłych pracowników oraz osób uprawnionych do otrzymania środków zgromadzonych przez uczestnika programu w przypadku jego śmierci, w celu dostarczenia zindywidualizowanej informacji ». Ustawa wejdzie w życie w następnym dniu po jej opublikowaniu.