Чому Рада звільнила міністра фінансів та чи вплине це на транш МВФ
7 червня український парламент проголосував за відставку міністра фінансів Олександра Данилюка після того, як прем’єр-міністр Володимир Гройсман підписав подання на звільнення міністра з посади днем раніше. “За” проголосували 254 народні обранці.
Через що виник конфлікт між очільником уряду та міністром фінансів та чи вплине це на співпрацю України з міжнародними інституціями?
Без п’ятого заступника
Прийнято вважати, що початок конфлікту між Гройсманом та Данилюком датується 23 травнем. Тоді під час засідання уряду міністр фінансів вкотре попросив про призначення п’ятого заступника. Мова йде про посаду директора департаменту податкової політики Мінфіну, на яку міністр хотів призначити Яну Бугримову – людину, яка працювала над реформою Державної фіскальної служби.
Необхідність призначення п’ятого за ліком заступника, Данилюк згодом пояснив в інтерв’ю “Економічній правді” так: “Мінфіну потрібна професійна людина, яка займатиметься реформою Державної фіскальної служби. У мене два роки немає профільного заступника з податкового напрямку. Мені вже два роки не дають його призначити й вважають це нормальним. Я не вважаю це нормальним”.
Через конфлікт, який виник в зв’язку з цим, публічну трансляцію засідання Кабіміну припинили. Присутні повідомили, що прем’єр відмовив міністру. Данилюк пішов з засідання.
Присутні на засіданні повідомили, що після цього уряд розглядав рішення про ДФС. За результатами було ухвалене рішення перепорядкувати службу від Мінфіну напряму Кабміну. Також міністерство позбавили права погоджувати акти Кабінету міністрів.
Лист розбрату
За словами Данилюка, після цього він намагався вийти на зв’язок з прем’єром та змінити ситуацію, однак, схоже, дійти до консенсусу не вдалося. 31 травня Данилюк надіслав послам країн “Групи семи” листа-скаргу.
Лист Данилюка до G7 Джерело: Економічна правда
У листі йдеться про те, що президент Петро Порошенко упродовж кількох років намагався призначити йому помічника, зручного близькому президентському товаришеві Ігорю Кононенкові та голові комітету з питань податкової та митної політики Ніні Южаніній.
Данилюк пояснює свої дії тим, що вичерпав всі можливі засоби:
“Цей лист я написав для того, що поінформувати послів про ризики ситуації, що склалася для системи державних фінансів, а також про загрозу прогресу реформи ДФС. Коли виникають ризики такого рівня, посли повинні про це знати”, – сказав екс-міністр фінансів в інтерв’ю.
За словами прем’єра, поширення викривленої інформації серед міжнародних партнерів напередодні важливих для України перемовин з Євросоюзом могло поставити під загрозу їхні результати:
“Коли я після наради в уряді прилетів до Брюсселя, щоб вести перемовини надзвичайно важливі, мене зустрічав лист міністра фінансів, який для мене був взагалі незрозумілий і, на мій погляд, навіть неадекватний », – пояснив Гройсман під час засідання ВРУ перед голосуванням за звільнення міністра.