Skutkami suszy dotkniętych do tej pory zostało ponad 90 tys. gospodarstw; to ponad 1,5 mln hektarów powierzchni upraw – poinformował w czwartek w Sejmie minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Skutkami suszy dotkniętych do tej pory zostało ponad 90 tys. gospodarstw; to ponad 1,5 mln hektarów powierzchni upraw – poinformował w czwartek w Sejmie minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Minister w czwartek przedstawiał posłom informacje na temat tegorocznych skutków suszy. Głos w sprawie rolnictwa zabrał także premier Mateusz Morawiecki.
Ardanowski zwrócił uwagę, że w maju i czerwcu br. wystąpiła kumulacja kilku zjawisk, chodziło o połączenie wysokich temperatur i małej ilości opadów deszczu.
« Ta susza wypunktowała właściwie wszystkie błędy wielu lat w zakresie gospodarki wodnej. Niedostatki opadów mogą być rekompensowane odpowiednią żyznością gleby, retencją » – wskazał.
Minister zapowiedział, że w « najbliższym czasie » ma zostać przedstawiony program retencji. Dodał, że w tej kwestii liczy na współpracę z resortem środowiska i Wodami Polskimi.
« Poszkodowanych gospodarstw na dzień dzisiejszy, te korekty jeszcze będą, jest 91 tys. 600 gospodarstw. Powierzchnia upraw (dotkniętych suszą – PAP) to 1 mln 558 tys. ha » – poinformował minister. Dodał, że ta wielkość, czyli areał upraw dotkniętych suszą wzrośnie o « kilkaset tysięcy hektarów ».
Ardanowski poinformował, że suszą, która spowodowała ponad 70 proc. strat w uprawach dotkniętych jest ok. 74 tys. ha.
« To pokazuje skalę zjawiska, to pokazuje, że jest to nieszczęście, które dotyczyło dużego obszaru w Polsce i wielu rolników » – podkreślił.
Minister przypomniał, że straty szacują komisje powoływane przez wojewodów na wniosek gmin i tylko po ich oszacowaniu będzie można ruszyć z rekompensatami dla rolników.
Ardanowski zwrócił jednak uwagę, że « wystąpiło bardzo dziwne zjawisko », ponieważ wiele gmin « nie było szczególnie zainteresowanych powoływaniem komisji ». Poinformował, że 13 czerwca, było ich zaledwie 56; 20 czerwca – kiedy obejmował urząd ministra było ich 206. Po jego interwencji liczba ta zaczęła rosnąć i dziś straty szacuje 1890 komisji.
Przypomniał, że obowiązujące przepisy pozwalają na uruchomienie pomocy dla rolników w formie umorzenia np. składki do KRUS czy składki podatku rolnego, ulgi w zapłacie czynszu dzierżawnego za ziemię, prolongat zaciągniętych zobowiązań. Istnieje też możliwość uzyskania niskooprocentowanego kredytu na wznowienie produkcji przez rolników. A w gospodarstwach, gdzie straty w poszczególnych uprawach wynoszą ponad 70 proc., jest możliwość udzielenia wprost pomocy z budżetu.
Minister ocenił, że obecnie zbawieniem jest deszcz, który powstrzymał degradację roślin późnego zbioru, czyli ziemniaków, buraków, warzyw, części owoców miękkich.
Premier Morawiecki zabierając głos zwrócił uwagę, że « tragiczne losy nie pozwoliły nam zbudować systemu irygacyjnego i melioracyjnego na poziomie państw zachodniej Europy ». « Zabieramy się za to i w budżecie będziemy dedykować od przyszłego roku istotne kwoty na rozbudowę systemu melioracyjnego i irygacyjnego » – zapowiedział.
Podkreślił, że jest to cywilizacyjnie ważny projekt, który będzie trwał latami. Tłumaczył, że dzięki temu projektowi rolnik, którego uprawy są podtapiane bądź cierpi z powodu suszy, będzie miał « względną stabilizację ».
Premier zauważył, że ostatnie spotkanie ministra w Komisji Europejskiej – spowodowało, że « już 16 państw europejskich wspiera nas również w sięgnięciu do budżetu unijnego, żeby dodatkowo kompensować straty z tytułu suszy ».
Morawiecki odniósł się także do rządów Polskiego Stronnictwa Ludowego. « Ta partia wyprzedała przez ponad 15 lat rządząc w czasach III Rzeczpospolitej mnóstwo przedsiębiorstw z sektora rolnego » – powiedział premier. Ocenił, że w czasach rządów PSL nie zrobiono nic ani dla stabilizacji mechanizmów cenowych, ani dla zbudowania mechanizmów skutecznie zapobiegających klęskom żywiołowym.(PAP)
autor: Anna Wysoczańska, Michał Boroń, Katarzyna Fiuk
edytor: Bożena Dymkowska
awy/ mick/ kfk/