Home Polish — mix Doszliśmy do ściany. "Wydłużenie tygodnia pracy kopalń to konieczność"

Doszliśmy do ściany. "Wydłużenie tygodnia pracy kopalń to konieczność"

292
0
SHARE

Eksperci nie mają złudzeń – bez wydłużenia tygodnia pracy polskich kopalń rodzime górnictwo będzie w coraz trudniejszej sytuacji. Na razie mamy koniunkturę na rynku węgla i dość wysokie ceny surowca. Jednak i ta kiedyś się skończy, a warunk
– Uważam, że wydłużenie tygodnia pracy kopalń jest konieczne. Kopalnie powinny wydobywać węgiel przez sześć dni w tygodniu, przy pięciodniowym tygodniu pracy górników – podkreśla w rozmowie z portalem WNP. PL prof. Krystian Probierz, senator Prawa i Sprawiedliwości. – Trzeba w sposób optymalny wykorzystywać maszyny i urządzenia, stąd zmiany w tym zakresie są naprawdę potrzebne.
Podobnego zdania jest Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. Wskazuje on, że nie może dalej być tak, że kosztowny sprzęt ma w tygodniu dwa dni przestoju.
– Przyznam, że z dużą niepewnością podchodzę do propozycji, żeby kopalnie fedrowały także i w niedziele, bowiem zaraz przypomina się niesławna czterobrygadówka z lat 70. – mówi portalowi WNP. PL Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. – Natomiast myślę o sobotach, aby kopalnie pracowały sześć dni w tygodniu przy pięciodniowym tygodniu pracy górników.
Janusz Steinhoff podkreśla, że warunki górniczo-geologiczne w polskich kopalniach ulokowanych na Śląsku są bardzo trudne. One cały czas się pogarszają, co przekłada się na wzrost kosztów. Będzie też wielki problem z pozyskaniem nowych osób do pracy w kopalniach w kolejnych latach. Tym bardziej trzeba myśleć o zmianach organizacyjnych.
– Wydłużenie tygodnia pracy kopalń do sześciu dni w tygodniu to konieczność – ocenia Janusz Steinhoff. – Nie może być tak, że bardzo drogi sprzęt zainstalowany pod ziemią nie pracuje dwa dni w tygodniu. Musi się zmienić organizacja pracy w polskich kopalniach, po to, żeby utrzymać konkurencyjność polskiego górnictwa. Jest to konieczny ruch, który trzeba wykonać. Wymagać to będzie poważnej dyskusji, w tym również z partnerami społecznymi. Łatwo nie będzie, bowiem chodzi o decyzje trudne, ale ekonomia jest nieubłagana. Zaklinanie rzeczywistości, mówienie, że jakoś to będzie i koniunktura na węgiel utrzyma się bardzo długo, jest drogą donikąd. Wydłużenie tygodnia pracy kopalń do sześciu dni przy pięciodniowym tygodniu pracy górników to jedna z bardzo istotnych dróg do utrzymania konkurencyjności polskiego górnictwa – zaznacza Janusz Steinhoff.

Continue reading...