Home Polish — mix Wiceszef MS: Konstytucyjność nowel ustaw sądowych stwierdzi TK

Wiceszef MS: Konstytucyjność nowel ustaw sądowych stwierdzi TK

299
0
SHARE

Nowelizacja ustaw o prokuraturze, SN i KRS wydaje się przedłożeniem bardzo rozsądnym, bardziej technicznym niż politycznym, rozwiązaniem które wychodzi naprzeciw funkcjonowaniu tych instytucji – powiedział we wtorek w Senacie wiceszef MS Łukasz Piebiak.
« Ta ustawa wydaje się przedłożeniem bardzo rozsądnym, bardziej technicznym niż politycznym, które wychodzi naprzeciw funkcjonowaniu SN, prokuratury, sądów powszechnych » – powiedział Piebiak w Senacie.
Odnosząc się do licznych ocen senatorów PO, że zapisy nowelizacji są niezgodne z konstytucją, podkreślił, że « tylko Trybunał Konstytucyjny może to stwierdzić ». Wyraził jednocześnie przekonanie, że co do konstytucyjności przepisów noweli, « nie powinno być żadnych wątpliwości ».
Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (PO) pytał, czy projekt ustawy został przygotowany w MS. Inny z senatorów PO, Sławomir Rybicki, pytał czy ograniczenie wpływu samorządu sędziowskiego na nominacje jest « bardziej techniczne czy polityczne »; pytał też o kwestię zniesienia wymogu kworum w kolegiach sędziowskich i Zgromadzeniu Ogólnym SN.
Leszek Czarnobaj (PO) chciał wiedzieć, czy oprócz opinii SN i innych instytucji, była jakakolwiek – zamówiona przez resort sprawiedliwości – opinia konstytucjonalistów do projektu tej ustawy.
Piebiak powiedział, że projekt był poselski i nie był pisany w MS. Dopytywany przez Czarnobaja, gdzie był opracowywany projekt i czy w tym procesie brali udział ministrowie bądź pracownicy MS, powiedział, że « nie wie jak posłowie poradzili sobie z zadaniem opracowania (projektu) ».
Zwracając się do Rybickiego powiedział, że « rezygnacja z kworum jest kwestią techniczną ». « Niestety niektórzy sędziowie nie korzystają z uprawnień, ponieważ nie uczestniczą w zebraniach odpowiedniego kolegium sądu, czy też w zgromadzeniach » – zauważył. Twierdził, że może to prowadzić do obstrukcji i sytuacji, w której z racji braku kworum, samorządy sędziowskie nie wyrażają opinii o kandydacie do danego sądu. Jak ocenił, to « uderza w sądy i samych sędziów, bo dodają sobie oni pracy », ale i w obywateli, bo – jak ocenił – oni oczekują sprawnego rozpatrywania ich spraw.
Dodał, że alternatywy jakie on w tej sytuacji widzi, nie wydają mu się akceptowalne dla środowisk sędziowskich. Mówił, że byłaby to albo « całkowita likwidacja samorządu sędziowskiego », albo « ściganie sędziów, którzy nie pojawili się za zebraniu tych gremiów » i wymierzanie kar dyscyplinarnych.
Piebiak odpowiedział też na pytanie Czarnobaja o opinie konstytucjonalistów. « My jako MS żadnych opinii nie zasięgaliśmy, czy zasięgali posłowie, którzy podpisali się pod projektem, tego nie wiem » – zaznaczył.

Continue reading...