Home Polish — mix Paweł Adamowicz: scenariusz obchodów na Westerplatte pisze prezydent Gdańska. "Nie damy się...

Paweł Adamowicz: scenariusz obchodów na Westerplatte pisze prezydent Gdańska. "Nie damy się oszukać"

681
0
SHARE

– Organizatorem uroczystości na Westerplatte jest prezydent Gdańska. Nie życzę sobie, by ktokolwiek, nawet jeśli jest ministrem, pisał scenariusz obchodów wybuchu II wojny w Gdańsku – powiedział w czwartek w programie Tak czy Nie w Polsat News prezydent miasta Paweł Adamowicz. Żąda pisemnej gwarancji, że harcerze nie będą wykluczeni z tej uroczystości. Z kolei szef MON żąda dopuszczenia wojska.
Szef MON Mariusz Błaszczak oświadczył w czwartek, że – decyzją prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza – wojsko ma być wykluczone z odbywających się 1 września na Westerplatte uroczystości związanych z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Zażądał jednocześnie od Adamowicza zmiany decyzji w tej sprawie. Szef MON podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby 1 września na Westerplatte nie było Wojska Polskiego.
Prezydent Gdańska jest organizatorem od 19 lat
– Organizatorem uroczystości na Westerplatte o 4:45 rano, od dziewiętnastu lat jest prezydent miasta Gdańska. On pisze scenariusz i zaprasza gości – powiedział Paweł Adamowicz w Polsat News. Zaapelował też, by « prawo gospodarza » w tej sprawie zostało uszanowane.
Prezydent Gdańska nawiązał też do incydentu, do którego doszło podczas ubiegłorocznych uroczystości z okazji 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte. Ustalono wtedy, że Apel Pamięci będzie odczytany przez harcmistrza Artura Lemańskiego i tak zapowiedział w swoim przemówieniu Adamowicz. Tekst przeczytał jednak żołnierz, a harcmistrz został zatrzymany przez pracowników MON oraz Żandarmerii Wojskowej.
– Jeżeli minister Błaszczak da mi na piśmie gwarancję, że nie powtórzy się sytuacja sprzed roku, możemy rozmawiać » – zadeklarował Adamowicz. Dopytywany, co zrobi, jeżeli nie uzyska takiej gwarancji, prezydent Gdańska powiedział, że w tym roku « nie da się oszukać » i « nie pozwoli », by harcerz nie został dopuszczony do odczytania Apelu Pamięci.
Podkreślił, że uroczystości na Westerplatte mają charakter cywilny. Zapewnił też, że – jak co roku – zostaną na nie zaproszone najważniejsze osoby w państwie.
Warszawski radny z partii Porozumienie, Jacek Ozdoba, odpowiedział m.in. że Adamowicz prowadzi kampanię wyborczą przed wyborami samorządowymi, a ministrowi jest winien szacunek. Nazwał Adamowicza « cesarzem ». Stwierdził także, że uroczystości na Westerplatte powinny obowiązkowo odbywać się z ceremoniałem wojskowym.
Adamowicz został też spytany, czy jego decyzja o wykluczeniu wojska z obchodów 1 września jest spowodowana obawą, że podczas uroczystości zostanie odczytany apel smoleński.
– Każdy normalny człowiek wie, że II wojna światowa nie ma nic wspólnego z tragicznym wypadkiem pod Smoleńskiem – odparł prezydent Gdańska.
Wcześniej samorządowiec, odnosząc się do słów Błaszczaka, powiedział na czwartkowej konferencji prasowej, że co roku « przedstawiciele służb mundurowych » są zapraszani na uroczystości na Westerplatte. – Będzie też i tak w tym roku. Ale nie mamy zaufania do politycznego, partyjnego kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej – zaznaczył.
Według MON, Adamowicz « skłamał na konferencji prasowej mówiąc, że Wojsko Polskie zostało zaproszone na uroczystości na Westerplatte ». Resort obrony przekazał też w komunikacie, że podtrzymuje swoje żądanie ws. przywrócenia obecności wojskowej podczas uroczystości 1 września.
Rzeczniczka prezydenta Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek powiedziała w czwartek, że prezydent Gdańska zaprosił na uroczystości na Westerplatte cztery najważniejsze osoby w państwie: marszałków Sejmu i Senatu, premiera i prezydenta, ale nie mówił, że zaprosił wojsko. Zwróciła uwagę, że skoro został już zaproszony prezydent, który jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych, to można to też uznać za zaproszenie wojska.
Kasprzak: To przypomina stan wojenny
« My z ulicy nie zejdziemy, będziemy dalej protestować » – powiedziały uczestniczki « Marszu przeciwko upolitycznieniu policji » protestu kobiet przed Komenda Stołeczną Policji. Demonstracja przeciwko brutalności policji miała przypomnieć m.in. o « nachodzeniu w domach, wypytywaniu sąsiadów, unieruchamianiu, brutalnym powalaniu, przyduszaniu kolanami, powodowaniu obrażeń fizycznych, wyrywaniu pojedynczych osób z tłumu, przemocy fizycznej w radiowozach, użyciu gazu łzawiącego bez ostrzeżenia ».
– Przypomina to czasy stanu wojennego – powiedział Paweł Kasprzak z Obywateli RP.
– Ponad 2,5 roku w tej chwili doświadczeń w policją. Zaczynaliśmy od zgromadzeń, które nie były zakazywane, a za każdym razem policja utrudniała nam te zgromadzenia, na przykład zasłaniając nas, spychając, aż w końcu wynoszą nas z miejsca należnego nam, prawidłowo zgłoszonej i niezakazanej demonstracji – powiedział Paweł Kasprzak.
Odniósł się do komentarzy polityków PiS, z których wynika, że « można zejść spokojnie ».
– No nie można – stwierdził. – Po pierwsze na tym polega akt cywilnego nieposłuszeństwa. A pod drugie ja tam miałem prawo stać, a policjant miał policyjny obowiązek w tamtym miejscu mnie strzec – uznał działacz Obywateli RP.
– W tych przypadkach, kiedy wynoszono mnie z terenu mojej własnej, niezakazanej prawidłowo zgłoszonej demonstracji byłem przez policjantów oskarżony o naruszenie rozmaitych paragrafów kodeksu wykroczeń. Wszystkie te sprawy, oskarżenia policji, z wyjątkiem jednego zarzutu, który dotyczył używania przeze mnie niecenzuralnych wyrażeń w miejscu publicznym, zostały przed sądem oddalone – stwierdził Kasprzak.
Rzecznik stołecznej policji stwierdził, że zarzuty o nadaktywność policji są nieprawdziwe.
– Policjanci interweniują tam, gdzie dochodzi do złamania prawa – powiedział kom. Sylwester Marczak, rzecznik komendanta stołecznego policji. – Tam gdzie jest łamane prawo policjant ma obowiązek interweniowania – stwierdził. Dodał, że chodzi m.in. o nanoszenie wulgarnych napisów, naruszenie nietykalności policjantów, wyzywanie, szarpanie, opluwanie. – To musi się wiązać z tym, że policjanci będą podejmować interwencje – stwierdził Marczak. Jego zdaniem inaczej byłoby to « odstąpienie od wykonania koniecznych czynności ».
– Jeśli są nagrania, że policja była brutalna, to proszę przekażmy to do prokuratury – powiedział Marczak. Odniósł się tym samym do przykładów podawanych przez Kasprzaka. Mówił on m.in., że 11 listopada 2016 roku « czterogwiazdkowy oficer policji wykonywał polecenia oenerowca wyprowadzając z terenu demonstracji operatorów kamer ».
– Sąd uznał, że moje wulgarne słowa, za które zostałem skazany, ale 30 policjantów otoczyło panią z megafonem, tłukli nią o bruk, aż megafon się rozpadł.

Continue reading...