Premier blokuje fregaty. « Jako państwo zaczynamy wyglądać śmiesznie » – Decyzja premiera Mateusza Morawieckiego, który według nieoficjalnych doniesień w ostatniej chwili zablokował zakup australijskich fregat « Adelaide », wywołała burzę. Tym bardziej, że w tym czasie prezydent Andrzej Duda leciał już
Decyzja premiera Mateusza Morawieckiego, który według nieoficjalnych doniesień w ostatniej chwili zablokował zakup australijskich fregat « Adelaide », wywołała burzę. Tym bardziej, że w tym czasie prezydent Andrzej Duda leciał już do Australii, by m.in. podpisać list intencyjny w tej sprawie.
Zdjęcie
Australijska fregata « Adelaide » / AFP
O zablokowaniu zakupu dwóch 30-letnich fregat poinformował dziennik « Polska The Times ».
Zdania na temat tego nagłego zwrotu są podzielone.
– To jest decyzja słuszna, tylko że niestety pokazuje i potwierdza zupełny chaos jeśli chodzi o techniczną modernizację wojska. Tych fregat nie było w żadnych planach, a mimo to Polska podobno przez rok negocjowała ich kupno, a prezydent w trakcie pobytu w Australii miał to podpisać. Brakuje elementarnej koordynacji. Jakąś dziwną rolę zaczyna odgrywać Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Nie jest realizowany program modernizacji wojska, a w zamian są próby łatania dziur – komentuje dla Interii były wiceminister obrony narodowej, europoseł Janusz Zemke.
Dr Michał Piekarski z Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego uważa, że decyzja premiera jest błędna, a Polska powinna kupić fregaty od Australijczyków.
– W tym momencie tracimy tak naprawdę jedyną szansę na realne wzmocnienie potencjału marynarki wojennej, które może nastąpić w ciągu najbliższych dwóch lat – czyli czasu, w którym te okręty mogłyby zostać zakupione, sprowadzone do Polski i wcielone do służby w marynarce wojennej – powiedział dr Piekarski Interii.
Nasz rozmówca nie zgadza się z podnoszonymi zarzutami, jakoby fregaty były przestarzałe i nieprzystosowane do potrzeb polskich sił zbrojnych.
– Te okręty 10 lat temu przeszły bardzo poważną modernizację, która uczyniła z nich trudnego przeciwnika dla samolotów i rakiet. « Adelaide » przenoszą uzbrojenie przeciwlotnicze o zasięgu 160 kilometrów, a zasięg stacji radiolokacyjnej pozwala kontrolować przestrzeń powietrzną praktycznie nad całym Bałtykiem południowym. Okręty będące obecnie w posiadaniu marynarki wojennej dysponują bardzo słabą obroną przeciwlotniczą, a czasem wręcz symboliczną. Dwie fregaty, które mamy w tej chwili – klasy Perry – dysponują starymi systemami przeciwlotniczymi. Fregaty Adelaide są zmodernizowaną wersją fregat klasy Perry, wobec czego to są dokładnie takie okręty, jakie sprawdziłyby się na Bałtyku – uważa dr Piekarski.
Z kolei gen. Gromosław Czempiński, były szef UOP, podobnie jak Janusz Zemke, skłania się ku opinii, że rezygnacja z zakupu fregat jest słuszna.
– Nie przepadam za sprzętem, który jest używany, bardzo używany – bo przecież został wycofany ze służby w marynarce. Nigdy do końca nie wiadomo, ile będzie kosztowała jego modernizacja i utrzymanie. Dlatego zawsze podchodzę z rezerwą do tego typu zakupów. Nie ma wątpliwości, że marynarka potrzebuje okrętów, ale można się zastanawiać – jakich okrętów – usłyszeliśmy.
– Kupiliśmy na przykład nowe, nieużywane samoloty F-16 i uważam, że dobrze zrobiliśmy – dodał Czempiński.
Nasi rozmówcy zwracają uwagę na polityczne aspekty decyzji Mateusza Morawieckiego.
– To jest albo skutek politycznych tarć w obrębie obozu rządzącego, albo być może lobbyści optujący za innymi rozwiązaniami plus bardzo niekonstruktywna postawa opozycji, która uczyniła z fregat narzędzie bieżącej walki politycznej, sprawili, że rząd postanowił wycofać się z decyzji, która byłaby dla niego wizerunkowo kłopotliwa – zastanawia się dr Michał Piekarski.
Według Janusza Zemke decyzja premiera o zablokowaniu zakupu to « mocny policzek dla prezydenta ».
– To zupełnie przewraca cel i program pobytu prezydenta w Australii. Mamy silne złośliwości między obozem rządowym a obozem prezydenckim, tylko że jako państwo zaczynamy wyglądać śmiesznie – uważa Zemke.