Będziemy pilnować każdego dnia, żeby za cztery lata tunel został rzeczywiście otwarty – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowej uroczystości podpisania umowy na budowę tunelu w Świnoujściu (Zachodniopomorskie), łączącego wy
Morawiecki zwrócił uwagę, że akurat w dniu 17 września, czyli w 79-tą rocznicę « rozdarcia Polski » po napaści Niemiec hitlerowskich i Związku Sowieckiego, dokonuje się symboliczne « scalania Polski » poprzez budowę tunelu w Świnoujściu. « Będziemy pilnować każdego dnia, żeby tunel za cztery lata został rzeczywiście otwarty, żeby to połączenie okazało się faktem, żeby przełamać coś, co było charakterystyczną cechą wielu lat poprzednich – tę niemożność, imposybilizm » – powiedział Morawiecki.
« Wierzę, że przez takie inwestycje jak ta nie tylko będziemy sklejać Polskę w wymiarze materialnym, infrastrukturalnym, symbolicznym, międzyludzkim, ale pokażemy też, na co stać Polskę w wymiarze rozwojowym i gospodarczym » – dodał.
Zdaniem szefa rządu to jest więc symboliczny dzień, w którym « przełamujemy wiele dotychczasowych schematów ».
Stała przeprawa w Świnoujściu połączy wyspy Uznam i Wolin, które rozdziela rzeka Świna, będąca również częścią toru wodnego do portu w Szczecinie.
Najważniejszą częścią projektu ma być tunel o długości 1,76 km, który pozwoli kierowcom przejechać pod rzeką Świną. Wartość inwestycji to ponad 912 mln zł, a dofinansowania unijnego – ponad 775 mln zł. Środki na inwestycję pochodzą z Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
Tunel zaprojektuje i wybuduje Porr S. A. (lider konsorcjum), Porr Bau GmbH (Austria), Gulermak Agir Sanayi Insaat ve Taahhut AS (Turcja) oraz Energopol Szczecin S. A. – wynika z informacji służb prasowych świnoujskiego magistratu. Inżynierem kontraktu jest Sweco Consulting z Poznania (lider konsorcjum), Sweco GmbH z Bremy i Lafrentz Polska z Poznania.