Home Polish — mix Jeszcze nie wszystko stracone w sprawie kopalni Krupiński i Makoszowy

Jeszcze nie wszystko stracone w sprawie kopalni Krupiński i Makoszowy

335
0
SHARE

Znajdujące się w Spółce Restrukturyzacji Kopalń i będące w likwidacji kopalnie Krupiński oraz Makoszowy nadal budzą wielkie emocje w środowisku górniczym. Górnicze związki zawodowe wskazują, że trzeba reaktywować Krupińskiego, a także sięgn
Zacznijmy od kopalni Krupiński znajdującej się w Suszcu. Po liście, jaki George Rogers, dyrektor zarządzający firmy Tamar Resources Ltd chcącej reaktywować Krupińskiego, wystosował 17 września 2018 roku do ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, wokół tematu ewentualnej reaktywacji likwidowanej kopalni Krupiński zaległa cisza.
– Mając na względzie informacje o ilości importowanego węgla do Polski i widząc, jakie jest zapotrzebowanie na węgiel koksowy w Unii Europejskiej, trudno zrozumieć, że Ministerstwo Energii milczy – zaznacza w rozmowie z portalem WNP. PL Anna Garwolińska odpowiedzialna za komunikację spółki Tamar.
W Tamarze liczyli, że resort energii odniesie się do listu, jaki przesłał ministrowi energii George Rogers. Przypomnijmy, że w liście tym Rogers napisał między innymi, że wyrażenie zgody na sprzedaż kopalni nie spowoduje wzrostu kwoty pomocy publicznej, którą ministerstwo przekazuje na jej likwidację.
Zdaniem Rogersa dzięki inwestycji Tamaru Polska ma szansę zyskać znaczny zastrzyk środków dla budżetu państwa, nowe miejsca pracy związane z wykorzystaniem innowacyjnych technologii górniczych, a także przewagę geopolityczną.
– Wyrażenie zgody na sprzedaż kopalni nie spowoduje wzrostu kwoty pomocy publicznej, którą ministerstwo przekazuje na jej likwidację. Co więcej, przywołana przez pana suma 67 milionów złotych za okres badania due dilligence obciąży budżet bez względu na to, czy dojdzie do finalnej umowy sprzedaży, czy nie. Brak zgody na transakcję spowoduje konieczność transferu zdecydowanie większej puli środków publicznych niż wyżej wspomniane i związany będzie z koniecznością pokrycia całości kosztów rekultywacji terenu po zamkniętej kopalni. Po zawarciu finalnej umowy sprzedaży, uwarunkowanej pozytywnym wynikiem badania due dilligence oraz transferem koncesji przylegającej do południowej granicy kopalni, skarb państwa odzyska z powrotem całość przekazanej pomocy publicznej. Mając powyższe na uwadze, nie ma żadnych wątpliwości, że korzyści związane ze sprzedażą kopalni Krupiński przeważają koszty związane z kontynuacją jej likwidacji – zaznaczył Rogers w piśmie do ministra Tchórzewskiego.

Continue reading...