Kanada a nagranie dot. śmierci saudyjskiego dziennikarza – Przedstawiciele kanadyjskiego wywiadu wysłuchali nagrania dotyczącego zabójstwa saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego – poinformował w poniedziałek premier Kanady Justin Trudeau.
Przedstawiciele kanadyjskiego wywiadu wysłuchali nagrania dotyczącego zabójstwa saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego – poinformował w poniedziałek premier Kanady Justin Trudeau.
Zdjęcie
Justin Trudeau / ROBYN BECK/ / AFP
Jak podkreśliła agencja The Canadian Press, Trudeau jest pierwszym zachodnim przywódcą, który potwierdził oficjalnie, że służbom wywiadowczym udostępniono to nagranie.
Trudeau powiedział też, że kanadyjskie agencje wywiadowcze współpracują « bardzo blisko » ze służbami tureckimi w sprawie zabójstwa Chaszodżdżiego.
Trudeau zaznaczył, że on sam nie słyszał tego nagrania, ale « powiadomiono go, co ono zawiera ».
Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan poinformował w sobotę, że Turcja przekazała Arabii Saudyjskiej, Stanom Zjednoczonym, Niemcom, Francji i Wielkiej Brytanii nagrania dotyczące zabójstwa Chaszodżdżiego.
Niemniej jeszcze w poniedziałek francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian oświadczył, że z tego co mu wiadomo, Francja nie jest w posiadaniu żadnych nagrań mających związek ze śmiercią Chaszodżdżiego.
Chaszodżdżi współpracował z amerykańskim dziennikiem « Washington Post », krytykując w swych komentarzach saudyjski rząd i następcę tronu, księcia Muhammada ibn Salmana, którego uznaje się za faktycznego władcę kraju. 59-letni dziennikarz znikł bez śladu po wejściu 2 października do saudyjskiego konsulatu w Stambule w celu odebrania dokumentów potrzebnych mu do zawarcia ślubu.
Władze saudyjskie twierdziły początkowo, że Chaszodżdżi opuścił konsulat. Potem wystąpiły z wersją, iż zmarł w rezultacie niezaplanowanych działań, podjętych bez zgody czynników oficjalnych. Saudyjski prokurator generalny Saud al-Modżeb prezentuje obecnie tezę o zabójstwie z premedytacją.
W kontekście informacji przekazanej w poniedziałek przez Trudeau, kanadyjskie media przypominają inny fakt związany z Arabią Saudyjską i Kanadą, choć nie związany ze sprawą Chaszodżdżiego. W sierpniu br. Kanada skrytykowała aresztowania saudyjskich aktywistek zajmujących się prawami człowieka. Arabia Saudyjska odwołała wówczas swojego ambasadora w Kanadzie, zapowiedziała wstrzymanie stypendiów dla saudyjskich studentów w Kanadzie i wstrzymała nowe porozumienia gospodarcze i umowy.
z Toronto Anna Lach